A The New York Times és a The Guardian még 2018 márciusában tárta fel, hogy a Donald Trump kampányának dolgozó egyik adatlabor, a Cambridge Analytica (CA) 87 millió Facebook-felhasználó adataiból készített profilelemzést, ami a közösségi oldal renoméjának egyáltalán nem tett jót.
A The Guardian friss cikke szerint az ügy azonban ennél messzebbre nyúlik, a háttérben egy nagyon alaposan kiépített rendszer húzódhat. Egy szivárogtató (aki vélhetően a Cambridge Analytica egykori dolgozója) több tízezer olyan dokumentum nyilvánosságra hozását ígéri, amik az elemzőcég belső működését tárják fel.
A forrás állítása szerint a több mint 100 ezer dokumentum részletesen leírja, milyen globális infrastruktúra épült ki a választók befolyásolásának érdekében, a Cambridge Analytica 68 országban tevékenykedhetett. A dokumentumok a következő hónap során fokozatosan kerülnek nyilvánosságra, írta bejegyzésében az újévkor felbukkant HindsightFiles nevű rejtélyes Twitter-fiók, aki első körben a malajziai, kenyai és brazíliai választásokkal kapcsolatos információkhoz kapcsolódó információkat osztott meg.
A szivárogtató vélhetően Brittany Kaiser exdolgozó lehet, aki a Netflix The Great Hack dokumentumfilmjében is szerepelt. Kaiser már korábban is beszélt arról, hogy a Facebook adatkezelési botránya csak egy szelete annak a jóval nagyobb, globális rendszernek, amiben a választók befolyásolása érdekében kormányok, hírszerzők és politikai kampánycsapatok is együttműködtek.
(Kiemelt kép: AFP)