Tech

Nyomtatott városrész készül Dubajban

A háromdimenziós nyomtatás annak ellenére jár még mindig gyerekcipőben, hogy már tudjuk, mekkora lehetőségek rejlenek benne - Dubajban most ezeket próbálják meg kiaknázni azzal, hogy egy egész városnegyedet építenek fel csak 3D-s nyomtató használatával.

Mohamed bin Rashid Al Maktum, az Egyesült Arab Emírségek alelnöke és miniszterelnöke dolgozta ki azt a tervet, ami egy új városnegyed felhúzásáról szól, és az a célja, hogy az építészet és az orvostudomány terén is csökkentse a költségeket, és átstrukturálja a mezőgazdaságot és a munkaerőpiacot.

A fő cél pedig az, hogy Dubajt a 3D-s nyomtatás fővárosává léptessék elő.

A Dubaj Jövő Alapítványban azt tervezik, hogy az építőipari munkaerőt 70 százalékkal, a költségeket pedig 90 százalékkal fogják csökkenteni a háromdimenziós nyomtatás jóvoltából. Ez főként annak köszönhető, hogy egy ház felépítése mindössze egy hagyományos ház építési idejének tíz százalékát fogja elvenni.

Dubajnak nem új a háromdimenziós épületnyomtatás: még 2015-ben tűzte ki célul, hogy a világ első 3D-s nagy épületét fogja felhúzni, a Jövő Irodája (Office of the Future) pedig az első teljesen funkcionáló, használatban lévő háromdimenziós nyomtatott épület lett a világon. A nyomtatás mindössze 17 napig tartott, és az egész épületet összerakták kettő alatt.

Az iroda most a Dubaj Jövő Alapítvány központjaként szolgál. A szóban forgó városnegyedet egyébként 2025-re tervezik majd felhúzni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik