Az illegális tartalmak nem ingyenességük miatt népszerűek a fiatalok körében, hanem mert gyorsan és egyszerűen hozzáférhetőek, és az is szempont, hogy a kívánt tartalom sok esetben nem is beszerezhető törvényes úton – derül ki a Hamisitás Elleni Nemzeti Testület (HENT) legfrissebb országos felméréséből.
A kutatás szerint a fiatalok közel fele (45) fizetett már életében legalább egyszer online beszerezhető tartalomért, a nem fizető csoportnak pedig mindössze harmada mutat nyitottságot arra, hogy pénzt áldozzon valaha legális tartalomért.
DE MI LEGÁLIS?
A HENT felméréséből az is kiderül, hogy a neten található tartalmak esetében
Németh Mónika, a testület titkára szerint még mindig jelentős ismerethiány tapasztalható a vásárlók részéről arra vonatkozóan, mi számít eredetinek és hamisnak, ezért a szankciók és büntetések mellett kulcsfontosságú a fogyasztók pontos tájékoztatása is a jogszerűtlen tartalmak és hamis termékek felismerhetőségéről.
YOUTUBE-RÓL TÖLTIK A ZENÉT
A fiatalok több mint
- négyötöde (84%) zenehallgatásra,
- háromnegyede (75%) filmnézésre,
- kétharmada vásárlásra,
- fele pedig játékok miatt
használja az internetet. A zenei tartalmak első számú szolgáltatója továbbra is a YouTube (88%), de a válaszadók csaknem kétharmada (64%) le is tölti a zenéket, ugyanakkor fontos változás, hogy a hat évvel ezelőtti adatokhoz képest (69%) enyhén visszaesett ennek a népszerűsége.
Egyharmaduk valamelyik zenei streaming szolgáltatásba is regisztrált, annak többnyire valamilyen ingyenesen elérhető verzióját veszik igénybe. Legtöbben a YouTube downloader (70%), majd torrentek (55%) segítségével szerzik be zenéiket.
Filmek esetében ugyancsak fontos szerepe van a letöltésnek (64%), ami 2011-hez képest már 10 százalékpontos növekedést jelent. A tendenciának több okát látják:
- egyrészt visszaszorulóban van a videó, illetve DVD alapú filmnézés,
- nőtt a háztartásokban az internetes sávszélesség,
- olcsóbbá vált és nagyobb lett a tárolókapacitás, illetve
- kialakult módszerek vannak a letöltő felületek azonosítására és használatára.
A letöltés mellett az ugyancsak ingyenes, stream alapú filmnézés is népszerű (50%). Pozitív fejlemény, hogy minden ötödik válaszadó mondta azt, hogy már legális internetes felületeken keresztül is nézi a filmeket.
ÉRDEKESEBBÉ VÁLT A POLITIKA
A hat évvel ezelőtti eredményekhez képest megfigyelhető, hogy az akkor még többnyire középiskolás válaszadók körében 46 százalékról 71 százalékra ugrott az online hírek fogyasztása, vagyis a fiatalok érdeklődőbbé és nyitottabbá váltak a politikai és közéleti témák iránt.