28 éves vagyok, a barátommal három éve vagyunk együtt, fél éve úgy döntöttünk, hogy veszünk közösen egy lakást. Ahhoz, hogy jól járjunk, a CSOK-ot akartuk igénybe venni, rá két hétre a barátom megkérte a kezemet. Igent mondtam, nagyon boldog voltam emiatt, aztán teltek a hetek, intéztük a hitelt, és kiderült, hogy mégsem kell igényelnünk a CSOK-ot. Rá pár napra a barátom leült velem beszélgetni, hogy mi lenne, ha az esküvőt elhalasztanánk, és majd akkor házasodnánk össze, ha mindketten úgy akarjuk. Ledöbbentem a sokktól, belementem, de nagyon rosszul esett. Azt hittem, hogy ha szóba kerül az esküvő, akkor azt komolyan gondolja, nemcsak érdekből. Megfordult a fejemben, hogy hagyom az egész kapcsolatot, de szeretem, csak nagyon rosszul esik, hogy lefújta az esküvőt.
Az olvasói levelet Kátyától kaptuk, akinek természetesen nem ez a neve. Az anyagiak sokszor közbeszólnak a párkapcsolatok természetes folyamatába, most is ennek egy példáját olvashatjuk.
Mit lehet tenni?
A párkapcsolat akkor lehet teljes, ha közösek a célok. A három év még nem olyan sok idő, de ahhoz elegendő, hogy kiderüljön, működhet-e hosszú távon a kapcsolat. Ha az egyik fél házasságot szeretne, viszont a másik ettől ódzkodik, akkor az komoly gondot is okozhat kettejük között. A közös lakásvásárlással felmerült a házasság gondolata is, bár a CSOK adta kedvezmények miatt, amit valószínűleg sokan ugyanígy kiaknáznak. A házasság azonban túlmutat a kedvezményes lakásvásárláson. A jó kapcsolat alapja a jó szex, az őszinte kommunikáció, egymás tisztelete, a kedvesség, az alkalmazkodás.
Van, hogy nem kár, ha felbomlik és idő előtt megakadályozzák egy rossz házasság kialakulását, illetve az azzal járó traumát. Ha azonban a kríziseket együtt képesek megoldani, az elősegíti a kapcsolat fejlődését, a súlyos feszültségek a két személyiség fejlődését is támogatják – rengeteget taníthat az önismeretben. Ami olvasónk esetében zavart okozhatott a kapcsolatban, az az eltérő ütemű és mértékű lelki érés lehet, hiszen a férfi még várna a házassággal. Elképzelhető, hogy egy picit megállt a kapcsolat és rögzült egy szinten, ami a férfinak ideális, és nem is szeretne ebből továbblépni. Ez jellemző azokra a kapcsolatokra, ahol hosszabb ideig tart az együttjárás.
Az eltérő érettségű személyiség is akadályozhatja a házasságra való törekvést, lehet, hogy olvasónk olyan közegben él, ami miatt egy-két éven belül sokat változott, amíg esetleg a férfi nem feltétlenül. Az ilyen típusú kapcsolatoknál jellemzően megváltoznak az úgynevezett rejtett szerződések, amik nem mást takarnak mint azokat a feltételeket és elvárásokat, amiket tudatosan talán sohasem fogalmazott meg egyik fél sem. Például a nő törődő, gondoskodó, süt-főz takarít, de hirtelen fontosabb lesz a munkája, és azt a gondoskodást, amit adott addig, már nem tudja nyújtani. Ez is lehet az oka annak, hogy az egyik fél hezitál a házasságon.
Az egyetlen megoldás az, ha megbeszélik, hiszen a megoldásra való készség az, ami előrelendítheti a kapcsolatot. Természetesen nem ajtóstul kell a házba rontani, hanem csak annyit kellene tudatni a férfival, hogy olvasónknak rosszul esett az esküvő visszamondása, akkor is, ha anyagi megfontolásból tette, vagy mert még várna. Ha a kapcsolat szépen alakul a saját tempójában, előbb vagy utóbb házasság lehet belőle. És ha minden más jól működik, képesek együtt megoldani a kríziseket, akkor a türelem a legnagyobb segítség.
A sorozatunk többi cikkét ide kattintva olvashatod el.
Kiemelt kép: Besenyei Violetta