Sokan nem hittek benne, ám valóban megtörtént, Cristiano Ronaldo kilenc év, négy Bajnokok Ligája-győzelem és 450 gól után elhagyta a Real Madridot, és (erősen nyomott áron) Olaszországba, a Juventushoz szerződött. Az átigazolási szezont be lehet csukni, nagyobb durranást nem hozhat már ez a nyár. Az átigazolás ráadásul az olasz liga reneszánszát hozhatja el: mikor történt meg legutóbb, hogy az olasz bajnokság volt fókuszban? Hiába játszott három év (2015-2017) alatt kétszer is Bajnokok Ligája-döntőt a Juventus, a Serie A varázsa megkopott, a sztárok is inkább el-, mint odaigazoltak volna, kiürült a kamra, nagyon hiányzott már a vérfrissítés.
Cristiano Ronaldo viszont egymaga megváltoztathat mindent. Érkezésével egycsapásra Olaszország kerül a középpontba, és ha valóban kitölti a szerződését, a következő években megfordulhat a trend, és komoly játékosmozgás indulhat meg a Serie A-ba, így a transzferből profitálhat akár a Napoli, az Inter, az AC Milan és az AS Roma is.
Mi történt?
Nem volt azért olyan régen, amikor a Serie A számított az európai futball fellegvárának. A nyolcvanas évek vége, illetve a kilencvenes évek is az olasz bajnokságról, az AC Milanról és a Juventusról szóltak. A liga és a csapatok is kiváló pénzügyi háttérrel rendelkeztek, úgy tűnt, hogy a mesének nem lesz egyhamar vége. Ha megnézzük a Transfermarkt összeállítását, akkor láthatjuk, hogy az új évezred elején is szívesen igazoltak nagyágyúk jó pénzért Olaszországba. Kihívás és presztízs volt a legjobb olasz csapatokban játszani, elképzelhetetlennek tűnt, hogy néhány évvel később fejvesztve menekülnek majd onnan a legnagyobb sztárok.
Fotó: Tullio M. Puglia/Getty Images
Sokat rontott a bajnokság megítélésén, hogy az elmúlt évtizedben nem egy, nem kettő csapat ment tönkre az érdektelenség, a nemtörődöm, sokszor alkalmatlan tulajdonosok és az UEFA szigorításai miatt.
2010-ben, amikor az Inter triplázott, jószerivel egyetlen plusz extra relikviát nem tudott eladni a klub. A merchandise-bevételek körülbelül a nulla körül mozogtak. Nem dolgoztak ki stratégiát, így nem is tudták kihasználni ezt a történelmi esélyt. Sőt, mondok jobbat: a stadionban 120 euróért árulták a hivatalos mezeket, míg a stadion előtt 20-30 euróért meg lehetett kapni az eredetire hasonlító replicácat. Nem tudom elképzelni, hogy ez bárhol máshol előfordulhatott volna
– mondta a BBC-nek az egyik olasz szakíró, Luca Taidelli.
Mi történhet?
Cristiano Ronaldo pénzügyileg is talpra állíthatja a Serie A-t. Személye garancia lesz a telt házas meccsekre, mind a húsz első osztályú csapat kaphat néhány szeletet a tortából, a portugált övező hisztériából. Sokkal fontosabb viszont, hogy ezzel az átigazolással Ronaldo mintha azt üzente volna, hogy az olasz futball újra kívánatos állomás még a lehető legnagyobbak számára is.
Új és régi, évtizedes hibernációból ébredő szponzorok, tehetős pénzemberek gondolhatják úgy, hogy itt egy olyan piac, ahol (ismét) érdemes költeni.
Ahogy azt a színvonalas Juventus-blog, a Bianconeri is megírta, Gonzalo Higuaín nevétől nem remegett meg az ázsiai és az amerikai erőtér, Ronaldóval viszont más a helyzet. Ezzel a lépéssel, írják, a Juve a legmagasabb polcig tör, a Real Madrid és a Manchester United megdönthetetlen pozícióját célozza meg, a végső cél pedig természetesen nem lehet más, mint a 22 éve várt Bajnokok Ligája-győzelem.
Addig is, pénz, paripa, fegyver, ergo minden megvan ahhoz, hogy a Juventus átlépje saját árnyékát. Ha valakivel, Ronaldóval végre sikerülhet is.