Az NB1 idei tavaszán feltűnően sok a mérkőzés végeredményét befolyásoló egészen durva játékvezetői hiba. Az első fordulót követően három találkozón, három eredményt befolyásoló tévedést számoltunk össze, míg a hétvégi fordulóban egy, akár a bajnokság végkimenetelét is befolyásoló – végül is a listavezetőt fogadta a másodikat – baklövés történt a Videoton-Honvéd (3-0) rangadón.
Ami érdekes, a Videoton hetese, Danko Lazovics élen jár a játékvezetők átverésében. Veretes játékosmúltját, tekintélyét kihasználva vitatkozik, szimulál, és alattomosan játszik. A dörzsöltség egyfelől érdem, ezért járt be olyan karriert, amilyet – bárcsak több ilyen lenne a magyar pályákon -, másfelől elgondolkodtató, hogy rendre átveri az összes közelben lévő játékvezetőt, asszisztens, mert képtelenek kiszúrni a csibészségeit.
Miért, mi történt?
A Videoton és a Honvéd keményen, férfiasan, de semmiképp durván harcolt az eredményért. Ha a mérkőzést vezető Andó-Szabó Sándor tisztában lenne a Honvéd jelenlegi stílusával, akkor tudhatná, az olasz edző az olasz iskolát képviseli, amely a szervezett védekezésre és a test-test elleni játékra fekteti a hangsúlyt.
A trendek az mutatják, többet tévednek a Vidi javára
A közönség élvezte is a Videoton és a Honvéd lüktető, gyors mérkőzését. A játék képe alapján a győzelemre ugyanúgy sanszos volt mindkét csapat, amikor Andó-Szabó egy keményebb ütközés után második sárgával kiállította Lovricsot. Tudni kell, a Honvéd játéka – egyedüliként a magyar mezőnyben – agresszív területszűkítéses védőmunkára épül, így a játékvezető a 61. percben 1-0-ás hazai vezetésnél hozott ítéletével komoly helyzeti előnybe hozta a hazai csapatot, döntésével befolyásolta a végeredményt.
Sem a játék addigi menete, sem az adott ütközés nem indokolta a kiállítást. Sőt. A küzdelem nem volt durva, nem volt alattomos, a játékosok kontrollált intenzitással és nem indolensen tették a dolgukat, azaz csak hagyni kellett volna, hogy ne a játékvezető, hanem a csapatok maguk döntsék el a három pont sorsát.
Andó-Szabó negatív főszereplésének ekkor még nem volt vége, mert egy Lazovics könyöklést követő tizenegyessel tovább erősítette a Vidi győzelmi esélyeit (a videón 3:15-től).
Történt, hogy egy bal oldali hazai támadás végén a beadásra érkező Lazovics úgy szerzett helyzeti előnyt a védekezni igyekvő Bobállal szemben, hogy előbb láthatóan ránézett, felmérte a szituációt, majd szándékosan lekönyökölte ellenfelét.
A center szabálytalanságának köszönhetően a védő elé került, majd miután Bobál a könyöklés miatt egyensúlyát vesztette, esés közben még a 16-oson kívül összeakasztotta a szerb lábát, így mindketten beestek a büntetőterületen belülre. Szó sem lehetett büntetőről.
Ennél, de a Videoton-Újpest (5-1) találkozón kísértetiesen hasonló Lásd jobbra a keretest) Lazovics megmozdulásnál is igencsak megkérdőjelezhető az alapvonali és az oldalvonali asszisztens működése, mert ezek szerint összesen hat szempár nem látta helyesen az esetet.
A Honvéd persze 2-0 után sem adta fel és egy tizenegyessel akár fel is zárkózhatott volna, ha Andó-Szabó egy, a Lovricséhoz hasonló eset miatt büntetőt ítél a vendégek javára. Történt, hogy Stopira Lanzafame-t a labdával együtt takarította el a 16-oson belül.
Azonban, hogy történetünk kerek legyen, Lanzafame legázolása utáni ellentámadásban Gróf buktatta kitörő Vidi támadót, amiért szintén jogos tizenegyes járt volna, csak most a Vidi javára. Andó Szabó – megkockáztatom – az előző szituációt kompenzálandó itt sem fújt, ellenben sárgát adott a leterített centernek, műesés címszó alatt.
Lehet velem vitatkozni, de ok-okozati összefüggést látok Lovrics felesleges kiállítása és az utána történtek között, mivel határozottan látható, a játékvezető kezéből a 61. perc után kicsúszott a mérkőzés.
De ne felejtsük el, hogy a sporttársak immár hivatásosak, ebből élnek, hatan is közreműködnek egy-egy mérkőzésen, több szem által segítve hozhat ítéletet a játékvezető úgy, hogy ítéletében senki sem gátolja.
Üdvös lenne, ha a játékok a szabályok betartatása mellett, a nézők szórakozását figyelembe véve az lenne a játékvezetők kifejezett célja, hogy a mérkőzés végeredményét a két csapat játéktudása döntse el.
Az elmúlt fordulók Videotont segítő játékvezetői tévedései egészen biztosan nem szándékosak, ellenben immár tendenciózusak. Ahogy Danko Lazovics csibészkedése is az.
A Videoton mind költségvetésben, mind játékoskeretében torony magasan a legerősebb csapat Magyarországon, jelenleg a legjobb formában is ők vannak, már-már szégyen számba menne, ha saját erőből nem tudnák megnyerni a bajnokságot.
Sportszempontból is kifejezetten káros ez a sok Videotont támogató “bírói baklövés”, hiszen kérdés, az a csapat, amelyik a hazai bajnokságban láthatóan ekkora hátszéllel rendelkezik, vajon mit kezd majd mondjuk az albán másodikkal, normális játékvezetés mellett a BL-selejtező második fordulójában?
És ha már itt tartunk, kanyarodjunk hát vissza az cikk elején keretes írásunkban feltett ferencvárosi kérdéshez. Szükséges lenne-e legalább zárt, a csapatok által is ismert szakmai körben a tájékoztatás és magyarázat, hogy melyik ítélet, éppen miért született a pályán? A válaszom igen, mert talán abból tanulna az edző, a játékos és játékvezető is. (Nyitókép: vidi.hu)
Ön szerint szükséges lenne a játékvezetők tevékenységének átláthatóságának biztosítása?