A Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) elsőfokon elveszítette azt a 2021 márciusában indított, több mint 250 millió forintos kártérítési pert, amelyet a szervezet korábbi főtitkára, Richter Attilával szemben kezdeményezett – számolt be az rtl.hu.
A szövetség azért indított pert a az egy hónappal korábban felmondó Richter ellen, mert álláspontja szerint a korábbi főtitkár 2020 januárjában pénzügyi fedezet, elnökségi jóváhagyás és helyszín hiányában írt alá egy három évre szóló bérleti szerződést az amerikai EBX-IMG, LLC (IMG) gazdasági társasággal a Hungarian Ladies Open néven elhíresült budapesti WTA 250-es torna kapcsán, amelyet végül az MTSZ nem rendezett meg.
A Kecskeméti Törvényszék első fokú határozata értelmében a volt főtitkárnak 15,8 millió forint jár, továbbá a szövetségnek kell megfizetnie az 5 millió forintos perköltséget is.
A 2023 júliusában kelt elsőfokú ítélet a szövetség egyik állítását sem találta bizonyítottnak, sőt a bíróság éppen ellenkező következtetésekre jutott. Az rtl.hu a birtokába került ítélet alapján úgy fogalmaz,
A bíróság álláspontja szerint az alperes mint főtitkár az elnök illetve az elnökség által meghozott döntések, valamint a közgyűlés által elfogadott határozatok alapján hajtotta végre a feladatokat.
Azaz a bíróság szerint Richter Attila nem önállóan hozta meg a különböző döntéseket, hanem – ugyan olyan elnökségi határozat nem született, amely konkrétan az aláírásra adott volna felhatalmazást –, de
Szűcs Lajos elnök egy telefonos tárgyalás során egyetértett azzal, hogy a szerződést alá lehet írni. Ezen a konferenciahíváson mások mellett a korábbi sportigazgató és az akkori elnökség több tagja is részt vett. Márpedig az ítélet szerint ilyen ügyekben egyedül is dönthetett az elnök, azaz ennek alapján a döntést végrehajtó főtitkár aláírhatta a szerződést.
A perrel kapcsolatban az rtl.hu kérdésére a Magyar Tenisz Szövetség azt közölte, hogy a „Szövetség megvárja, míg az ügy jogerősen lezárul, és ezt követően alakítja ki álláspontját”.
Előzmények:
A Magyar Tenisz Szövetséget 2011. január és 202. július között irányította elnökként Szűcs Lajos. A korábbi fideszes országgyűlési képviselő elnökségének utolsó éveiben különösen a gazdálkodásával kapcsolatos ügyei miatt szolgáltatott témát a sajtónak: Ezek kapcsán
- már 2018. tavaszán nyomozást indított a Fővárosi Főügyészség,
- egyre másra mondtak le az elnökségi tagjai,
- a kormány nem a sportágat irányítani hivatott szövetséget, hanem a Vasast választotta szakmai partnernek a központi, több milliárd forintból létesítendő teniszcentrum létrehozásához.
- Ha ez nem lenne elég, a beszállítói kifizetések sem mentek rendben: tartoztak egyes munkatársaknak.
- Összevesztek az összes éljátékossal.
- A kormány kivette a kezükből a versenyrendezést is.
- Az EMMI eljárást kezdeményezett a szövetség ellen.
- A magyar tenisztársadalom nyíltan kettészakadt, de az áprilisi közgyűlésen ez még nem vezetett az elnök és a főtitkár lemondásához, akik ha egyre szűkösebben is, de megőrizték hatalmukat.
- Bejelentkeztek egy füvespályás Wimbledon Series rendezésére úgy, hogy arra nincs alkalmas pálya Magyarországon.
- Eztán, 2020. júliusában újabb közgyűlést tartott a sportág, ahol Szűcs Lajos elnök már meg sem jelent, helyette a tagság Lázár Jánost nevezte ki a Magyar Tenisz Szövetség elnökének. Új elnök és elnökség majd négy milliárd forint adósságot és számos elvarratlan, nemzetközi szerződésekhez kötött ügyet örökölt.
- Többek között az Szűcs Lajos elnöksége alatt a Nemzetközi Tenisz Szövetséggel (ITF) három évre megkötött FED- vagy legújabb nevén Billie Jean King Kupa ügyét. Lázár első lépése egyikeként visszamondta a rendezést, amely okán az ITF 52 millió dollárra és a kamatokra, továbbá egyéb költségekre perelte az MTSZ-t. 2022. tavaszán a Nemzetközi Sport Döntőbíróság (CAS) úgy döntött, hogy ugyan egyetlen egy teniszlabda nem pattogott ezen a címen Magyarországon, 20 millió dollárt, akkori árfolyamon számolva 7,35 milliárd forintot mégis ki kellett fizessen a magyar állam.