Az 1965-ben alapított klub 1992-93-ban nyerte meg első bajnoki címét, azóta összesen 19 aranyéremnél jár. Legutóbb 2011-ben fordult elő, hogy nem lett bajnok (akkor a Wisla Plock végzett az első helyen), azóta sorozatban tizenegy alkalommal végzett az élen, és nyert még 17 Lengyel Kupát is.
Amire nagyon büszke, hogy 2015-16-ban a Bajnokok Ligáját is elhódította egy emlékezetes mérkőzésen: a Veszprém szűk negyedórával a vége előtt 28-19-re vezetett, de képtelen volt célba érni. A lengyelek ledolgozták a hátrányukat, 29-29-re mentették a mérkőzést, majd a hosszabbítás után 35-35 volt az állás, a hetespárbajt pedig a Kielce nyerte meg.
A klub összesen ötször jutott be a Final Fourba, legutóbb a döntőben vérzett el a Barca ellen.
Folyamatosan bajban
Gondolhatnánk, hogy egy ilyen sikeres klub stabil anyagi háttérrel rendelkezik, ám Kielcében valami nem klappol. Kicsit olyan a helyzete, mint a román női csapatoknak: túlvállalja magát, majd a szezon második felében már csak a pénzért és a túlélésért hajt.
2016-ban és 2017-ben Kielce városa segítette ki azzal, hogy mindkét esetben 2-2 millió zloty támogatást szavazott meg a számára. 2018 nyarán még súlyosabbá vált a helyzet, a klub vezetése visszalépéssel fenyegetőzve 4,5 millió zloty (akkori áron 330 millió forint) gyorssegélyt kért a városi tanácstól. Bertus Servaas klubelnök ki is mondta, hogy a város évek óta a költségvetés 11 százalékát állja csak, amit kevesell egy ilyen szinten teljesítő csapat esetében.
A csődből és a visszalépésből nem lett semmi, sőt, a helyzet sokat javult, miután 2018 őszén Bogdan Wentát megválasztották polgármesternek. A korábbi lengyel, majd német válogatott irányító 2004 és 2012 között a lengyel férfiválogatott szövetségi kapitánya, 2008 és 2014 között pedig a Kielce edzője volt, az ő támogatása és segítsége nagyon kellett ahhoz, hogy az elmúlt évek csendesebben teljenek. Mert kétségünk ne legyen afelől, hogy ha kellett, akkor közben járt kedvenc klubja érdekében.
Igen ám, de a csapat megint továbbnyújtózkodott, mint ameddig a takarója ért, bár a vezetők szerint még mindig nincsenek Európa top10 költségvetéssel bíró klubja között. Mindenesetre a nyáron érkezett az olimpiai és világbajnok francia Nedim Remili, a keretben ott volt már a szintén olimpiai bajnok honfitársa, Nicolas Tournat, hogy a német kapus Andreas Wolffról, a horvát irányító Igor Karacicról, illetve a Dujshebaev fivérekről, Danielről és Alexről ne is beszéljünk.
Kiszállt az egyik főszponzor
A pénzügyi alapot ehhez egy 2020-ban megkötött szerződés jelentette, ám a Lomza sörmárkát gyártó Van Pur S.A. tavaly ősszel jelezte, hogy december 31-vel befejezi az együttműködést, és nem kívánja névszponzorként támogatni a továbbiakban a klubot.
„A cég az ukrajnai háborút jelölte meg fő okként, a hír sokkolt minket. Ennek ellenére köszönettel tartozunk a két és fél éves példaértékű együttműködésért. Mindig pozitív visszajelzéseket kaptunk, szponzorunk elégedett volt velünk, mi pedig a szerződésben vállalt valamennyi kötelezettségünknek eleget tettünk” – nyilatkozta novemberben Bertus Servaas, a KS Vive Handball Kielce elnöke.
A távozó támogató a klub költségvetésének 30 százalékát biztosította, ezt a hatalmas lyukat kellene befoltozni mihamarabb.
Ezt a szezon befejezzük, de milyen lesz a következő? Attól függ, hogyan alakul a helyzet. A 2023-2024-es idénnyel kapcsolatos minden döntést január végéig szeretnénk meghozni
– tette hozzá.
Servaas abban bízik, hogy a csapatnak hatalmas marketingpotenciálja van Lengyelországban és Európában, és ebben látnak majd fantáziát.
„Csak Lengyelországban több mint 41 milliós nézettséget hozott a 2021-2022-es BL-szezon, több mint 20 milliót Spanyolországban és 9 milliót Franciaországban. A világbajnokság is növeli a kézilabda népszerűségét, a tornán ráadásul 14 kielcei játékos is pályára lép” – mondta.
Három Dujshebaev Szegeden?
Decemberben a csapat edzője, Talant Dujshebaev is kérte a város vezetőit, a támogatókat, hogy ne engedjék el a klub kezét.
„Én Kielcében akarok maradni, és azt kérem, hogy mindenki – a Bogdan Wenta polgármester vezette város, a politikusok, a szponzorok és újságírók – segítse klubunkat, amennyire csak tudja. Amit együtt elértünk, az minden lengyel büszkesége” – nyilatkozta a játékosként kétszeres olimpiai bajnok, edzőként négyszeres BL-győztes szakember, aki egyszer már átélt hasonlót, amikor megszűnt az általa vezetett spanyol Ciudad Real.
„Amikor felhívnak Santanderből vagy Ciudad Realból, ahol Bajnokok Ligáját nyertem, mindig azt mondják, nagyon sajnálják, hogy már nincsen csapatuk és mindent megtennének, hogy visszatérhessenek a régi szép időkbe. Kielcében is bánni fogjuk, ha elveszítjük azt, amink van.”
„Minden játékosunknak vannak ajánlatai a legjobb kluboktól, ennek ellenére soha nem beszéltünk a pénzről, mert összetartunk. Csodálatos csapatot hoztunk létre, amely a következő hét-nyolc évben a Bajnokok Ligája-címért harcolhatna és meg is nyerhetné a versenyt. Az egész lengyel kézilabdát, a régiót és a várost képviseljük, ez a lehető legjobb reklám.
Nagyon nem szeretném ezt elveszíteni, én Kielcében szeretném befejezni az edzői pályafutásomat!
– tette hozzá.
Ennek ellentmond az, hogy információnk szerint miután kiderült, hogy Juan Carlos Pastor a szezon végén távozik a OTP Bank-Pick Szegedtől, a klub decemberben felvette a kapcsolatot Dujshebaevvel. Így aztán nem csupán vaktában lövöldözött a Wyborcza című lengyel lap, amely cikkében azt írta, a Kielce edzőjének konkrét ajánlata van a Szegedtől, és vele tartana két fia, Daniel és Alex Dujshebaev is.
A 24.hu megkereste a magyar csapatot, hogy megkérdezze, valóban igaza-e a lengyel értesülések, de azt a választ kapta, hogy
Az idő telik, a helyzet nehéz
A decemberi helyzet januárra sem változott, egy hete Dujshebaev még mindig bizonytalanságról nyilatkozott, és nem tudta cáfolni érdemben, hogy ha nem sikerül megfelelő szinten biztosítani a költségvetést, akkor valószínűleg több játékos is távozik. Annyit mondott, hogy mindenki várakozó állásponton van.
„Nem akarok sírni, de nagyon repül az idő. Nagy kár lenne, ha ez a csapat eltűnne. Az emberek különböző dolgokat mondanak, már hallottam olyan hangokat, hogy miért nem mondunk le a fizetésünkről és játszunk ingyen. Profik vagyunk. Mindent megteszünk, hogy a végsőkig küzdjünk. De a játékosoknak családjuk van, azért harcolnak, hogy az anyagi biztonságuk és a jövőjük olyan szinten legyen, amit megérdemelnek. Nehéz helyzetben vagyunk.”
A klub marketingigazgatója, Pawel Papaj szerint hamarosan eljutnak arra a pontra, hogy a játékosoknak maguknak kell dönteniük a jövőjükről, és ez nem feltétlenül jelent jót.
„Természetesen mindegyikükkel élő szerződésünk van. Igazi profik, amit sokszor meg is mutattak. Miután novemberben megkapták a rossz hírt, ugyanolyan elkötelezettséggel játszottak tovább. Azóta a Bajnokok Ligájában minden meccset megnyertek, a lengyel bajnokságban pedig mindössze a Plocktól kaptak ki.”
Hogy mit hoz a jövő, azt egyelőre senki sem tudja. A program szerint legközelebb a vb után, február 3-án a Piotrkowianin Piotrkow otthonában lépnek pályára, hat nap múlva pedig a THW Kiel vendégeként folytatják a Bajnokok Ligájában.
Hogy milyen hangulatban és összetételben, az lehet, csak akkor derül ki.