Oszuska Zoltán az origo.hu-nak nyilatkozott a röplabda sportban kialakult áldatlan állapotokról. A teljes interjú itt olvasható. Mi alább összefoglaljuk azokat a gondolatokat, amelyeket Dági KSE visszaléptetése után sportága érdekében megfogalmazott ez az igencsak elhivatott szakember.
- Oszuska Zoltán Dágon saját pénzén sportcsarnokot, Tatabányán pedig egy NB I-es meccsek megrendezésére szintén alkalmas termet épített. Ezen felül évente nagyjából 20 millió forintot költött magánvagyonából a szakosztályra.
- Dágon mindenki amatőr. A játékosok egy fillért sem kaptak. A húszmillióban benne van a nevezés, a mezek, a labdák, az ifitornák megrendezésének ára, és persze a rezsi, merthogy a saját csarnokok rezsijét is ő állta.
- Oszuska harminc évig edzősködött. A férfi NB1 színvonalára jellemző, hogy a legutóbbi bajnokságban, 63 évesen még játszott és miatta nem vesztettek pontot. Két fia, Zoltán és Gábor szintén a dági csapat játékosa volt.
- Idén csapatát visszaléptette a bajnokságból, a sportcsarnokot jelképes vételár, azaz egy forint fejében átadta az önkormányzatnak.
- Amikor öt éve a Veszprém visszalépett, nem indult senki helyette. Most ők nem neveztek, és helyettük sem került be senki az NB I-be.
- A megmaradt tíz csapat három élesen elkülönülő kasztot alkot. A Pécs és a Debrecen jelentősen kilóg lefelé, a Kazincbarcika, a Kecskemét meg a Kaposvár felfelé.
- A taós sportágakhoz képest a röplabda egy szegényház. Ezt a szegényházi rongyrázást (lásd keretest), a büntetéssel való állandó fenyegetőzéssel megfűszerezve, nem lehet amatőrökkel megcsinálni.
- A műhelyek közül számos megszűnt, így például a Fehérvár vagy a Veszprém is. A 16-szoros bajnokot, a Csepelt meg azért zárták ki, mert a fűtetlen termében nem tudott meccseket rendezni.
- A Testnevelési Egyetemen nincs edzőképzés.
- Manapság a többi sportág annyival jobb anyagi feltételeket kínál, hogy a röplabda nem tud mellettük labdába rúgni.
- Mindenki valamiféle látszatsiker mögé akar bebújni – mint a női röplabdázók remek Eb-szereplése, de ott szinte csak idegenlégiósok játszanak és ők látják a problémákat.
Az FIVB a legtöbb tagállammal rendelkező nemzetközi sportszövetség a világon, a röplabda az olimpiákon a legnézettebb sportágak közé tartozik. Ehhez képest Magyarországon ez a helyzet.