Hajlamosak lennénk (vagy vagyunk?) azt hinni, hogy egy 18. és egy 13. helyezés egy világbajnokságon nem nagy kunszt, ám Gyurta Gergely szereplése Barcelonában mégis több mint korrektnek mondható.
5 kilométeren lett 18., de szombaton életében először úszta le a 25 kilométert, a pokoli távot, amelyen egyébként sprintbefutó döntött a német induló javára.
A 13. helyen végzett Gyurta azt mondta a gyilkos verseny után, hogy szeretett volna a tízben végezni, de a végén már nagyon fájt mindene. Leküzdötte a 25 kilométert, és emiatt elégedett, különben sem rossz tizenharmadiknak lenni a világon.
A verseny után járt a gratuláció
Fotó: Sport24
Így gondolja ezt Kovácshegyi Ferenc, aki a szakmai stáb tagjaként vett részt a felkészítésében:
– Életében először úszta le a 25 kilométert, így várakozásokról itt még nem volt szó, ez egy új táv volt neki egy ilyen rangú versenyen – értékelt a tréner. – Ahogyan láthattuk, majdnem minden nap a német, a brazil és a görög úszókról szólt minden a versenyeken, ebbe az elitbe egyelőre még nem tudott bekerülni Gergő. Vezetett sokáig, az reménykeltő volt, de ezt a távot is meg kell tanulni jól leúszni. A kitartásával, szorgalmával semmi gond, menni fog.
Mi kell ahhoz, hogy valaki le tudja úszni a 25 kilométert? Érdekes volt látni, hogy a végén sprinteltek az élmezőny tagjai…
Ha a körök részidőit megnéznénk, láthatnánk, hogy azok ingadoznak. A nagymenők sokáig csak várakoznak, utaznak, és később indítják a hajrát. Gergő egy kicsit hamarabb indította, ezt is meg kell tanulni, még nem tudta beosztani az iramot, mint ahogy a rutinosabbak. Elégedett vagyok vele így is.
Mennyire az a teljes válogatott szereplésével?
Az vagyok, voltak meglepetések, és bár nem mondom, hogy nem lehetett volna jobb helyezést elérni egyes számokban, viszont már mindegyiket le tudjuk fedni. Biztató a fiatalok megjelenése, így van remény arra, hogy az évek során felzárkózzunk a németekhez, olaszokhoz, oroszokhoz.
Nem kell szomorkodnia
Fotó: Sport24
Kiss László szövetségi kapitány is hasonlóan elégedett:
-A sportban a tapasztalat legalább annyira fontos egy versenyző számára, mint a tehetség és a szerencse – mondta kérdésünkre a szakember. – Aki első bálozóként, egy világbajnokságon leúszik 25 kilométert, ilyen vízben, elismerést érdemel. Gergő kitett magáért, és biztos vagyok benne, hogy az itt szerzett tapasztalatokat a következő versenyen felhasználja és előrébb lép.
A hosszútávúszás még nem tartozik teljes mértékben a magyar sikersportágak közé az olimpiai aranyérmet leszámítva. Mi kell ahhoz, hogy itt is ott legyünk az elitben, több szereplővel? Hogy lehet felépíteni a képzést, amikor például Gergő azt nyilatkozta az 5 kilométer után, hogy ott ütötték, rúgták, ahol csak érték?
– Sokkal több nyílt vízi edzést kell beiktatni a medencén kívül. Szerintem egyébként ez még nem egy kiforrott sportág. Előbb-utóbb rá fognak jönni a szabályalkotók, hogy a csapatversenyhez hasonlóan, ahol percenként indítják a versenyzőket, itt, egyéniben is, mondjuk, kétpercenként induljanak el az úszók.
Helyt álltunk hosszútávúszásban
Fotó: Sport24
– Saját szememmel láttam, amikor az 5 kilométert megnyerő Melluli, aki 1500-on olimpiai bajnok, úgy jött ki hetedikként egy kanyarból, hogy elsőként ment bele. Két taktika van: vagy az, amit Risztov Évi Londonban és itt is próbált, nevezetesen végig nyomni a távot, vagy bolyozni, mint ahogyan Olasz Anna tette. Ő beért az ötödik helyre, Évi Londonban győzött. Mindenkinek el kell dönteni, melyiket választja, mert akkor az egész felkészülésnek annak szellemében kell folynia – mondta Kiss László szövetségi kapitány.
A mieink tehát Olasz Anna révén egy 5. hellyel, Risztov Éva jóvoltából egy 9. hellyel, Gyurta Gergelynek hála egy 13. és egy 18. hellyel, valamint a csapatversenyben egy 9. hellyel tudták le a versenysorozatot.