Két év elteltével még mindig nem tértek vissza az albérletárak a koronavírus-járvány előtti szintre, ráadásul jóval több bérlemény is van jelenleg a piacon az elmúlt évekhez viszonyítva, a kínálat túlnőtte a keresletet.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy értékelt, rendkívül jó áron lehet kifogni albérleteket a fővárosban, emiatt egyébként sokan halogatják is az ingatlanvásárlást.
A szakértő elmondta, visszatért a régi megoldás, miszerint sokan akár szobákat is kiadnak és közösséget vállalnak idegenekkel is a saját lakásukban, hogy pénzt csináljanak abból, amijük van.
Mint fogalmazott, a tulajdonosok a változó körülmények miatt a nagyobb összegű kaucióval próbálják bebiztosítani, hogy hosszú távon maradjon a bérlő és ne veszítsék el a havi fix passzív jövedelmüket egyetlen hónapra sem.
Az egyhavi kaució már a múlté, tulajdonképpen lehetetlen ilyen konstrukcióval albérletet találni. Ugyan a bérlő visszakapja a letétet, ha elköltözik, de nagyobb pénz van a tulajdonosnál, a festési, javítási költségeket indokolt esetben a szerződés alapján ebből átháríthatja a bérlőre, akinek így nagyobb kockázattal járhat a váltás
– mutatott rá Gadanecz Zoltán.
A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az is egyértelműen megfigyelhető trend, hogy a tulajdonosi réteg legalább egy évre szóló határozott szerződést szeretne, elvétve találni már csak olyan bérleményt, amit 6-9 hónapra is ki lehet venni.
A főbérlők ragaszkodnak az egy évhez, aminek lélektani okai vannak. Szerződésben szeretné mindenki kötelezni az albérlőjét, hogy adott ideig fizesse a bérleti díjat, mert nem akarnak a pótlással foglalkozni később
– magyarázta.
Gadanecz Zoltán végezetül elmondta, jelenleg a hosszútávon kiadott ingatlanok nem hoznak fényes hozamot. Átlagban egy kétszobás budapesti társasházi lakásért 40 millió forint körüli összeget kell fizetni, miközben 140-150 ezer forint fölött aligha lehet kiadni, megtérülése tehát igen lassú.