Tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Lapkiadók Egyesülete, mely negyedszer választották elnökének Kovács Tibort (a Bors, a Délmagyarország és a Kisalföld kiadója, a Lapcom Zrt. hr-igazgatóját). Az elnök ismételt újrázása mellett változott viszont az elnökség összetétele, derül ki az MLE hétfői, a közgyűlésről kiadott beszámolójából, ami alapján egyébként több iparági problémáról, az újságírók helyzetéről és a lapok terjesztési gondjairól is szó esett.
A közgyűlésen megválasztott új vezetőség tagjai:
Elnök:
Kovács Tibor
Az elnökség tagjai:
- Andacs Botond (Index.hu Zrt.)
- Bulyáki Iván (Mediaworks Hungary Zrt.)
- Fári István (Galenus Gyógyszerészeti Lap- és Könyvkiadó Kft.)
- Fodor István (Inform Média Lapkiadó Kft.)
- Király Mária (Ringier Axel Springer Magyarország Kft.)
- Óhidi Zsuzsanna (Marquard Media Magyarország Kft.)
- Szabó György (a Central Médiacsoport Zrt.)
- Szauer Péter (HVG Kiadó Zrt.)
Az elnökség póttagjai:
- Demcsák Lajos (Piac és Profit Kiadó Kft.)
- Göbölyösné Mátrahegyi Anna (Médiapiac Kft.)
Felügyelő Bizottság elnöke:
- Turi Árpád (Mediaworks Hungary Zrt.)
Felügyelő Bizottsági tagok:
- Dobricza Gabriella
- Kálmán Erika (Inform Média Lapkiadó Kft.)
A közgyűlésen a vezetőség beszámolt az elnökség elmúlt évben végzett munkájáról, az írott sajtó gazdasági- és jogi környezetét érintő változásokról, továbbá a közgyűlés elfogadta az elnökség éves jelentését, a 2017. évi zárszámadást, valamint a 2018. évi költségvetési előirányzatot. Az egyesület egyúttal megköszönte a leköszönő elnökségi tagok munkáját. Az elmúlt év eseményeinek és eredményeinek ismertetése mellett a közgyűlésen résztvevő tagvállalatok képviselőinek egyetértésével megfogalmazódtak a 2018-as év legfontosabb célkitűzései is.
Az MLE közös szakmai fellépést szorgalmaz
Kiemelt feladat volt és a jövőben is nagy hangsúlyt kap a kiadói szakma felkészítése a megváltozott adatvédelmi szabályozásra (GDPR) való tekintettel. Az MLE, a kiadók számára készített adatvédelmi iratminta csomaggal, tagoknak nyújtott DPO szolgáltatással és kedvezményesen elérhető adatvédelmi biztosítási csomaggal eddig is segítette az átállást, és a továbbiakban is ellátja a GDPR kapcsán felmerülő ágazati szintű szakmai képviseletet és ágazati kódex készítésébe kezd. A tagvállalatok körében végzett felmérés alapján a kiadói értékláncban a terjesztés területén van a legnagyobb bizonytalanság, a terjesztési környezet jövőjét illetően, mely kapcsán szükséges az ágazati érdekképviselet.
Nehéz a dolga a magyar újságíróknak
Jelentősen romlott a közintézmények, közszereplők válaszadási hajlandósága, a nyilvános rendezvények látogathatósága, és megnőtt az újságírók iránt indított eljárások száma. Az MLE a 2018-as országgyűlési választásokra készülve, a médiaszereplők számára irányelveket bocsátott ki, mellyel támogatja a felelős, etikus és elszámoltatható újságírási normák betartását, áll az MLE beszámolójában, mely ezután külön is felhívja rá a figyelmet, hogy a sajtó szabadságát, az informálás kötelezettségét, az állampolgárok tájékozódáshoz való alapvető jogát Magyarország Alaptörvénye IX. cikke biztosítja. Az intézmények működésének nyilvánossága, és kiterjesztése a médiára, a pluralizmus jogi alapja. Ennek előfeltétele a véleménynyilvánítás szabadsága, jog az információhoz és a cenzúra kizárása. Az MLE jelezte, továbbra is elítél mindenfajta diszkriminációt, amely az etikus újságírás kereteit betartó újságírókat/sajtómunkatársakat a törvény által előírt feladatteljesítése során bármilyen módon akadályozza, vagy lehetetlenné teszi.
A szakmát érintő legfontosabb stratégiai kérdésekben a közgyűlés résztvevői továbbra is nagy hangsúlyt helyeztek az egyesületi munkában a nemzetközi tudásáramlás biztosítására, a kiadói szakma legjobb gyakorlatainak hazai bemutatására, az ezzel kapcsolatos workshop-ok, képzések szervezésére.
A társszabályozás intézményének működtetésével kapcsolatban is számot vetett a kiadói közösség: a panaszok számában emelkedést látunk, ami mutatja, hogy az olvasóközönségnek vannak elvárásai az újságírással szemben, és növekedett az MLE, mint társszabályozásban eljáró szervezet iránti bizalom is. A soron következő időszakban ezzel kapcsolatban fontosnak tartja a kiadói közösség azt is, hogy értékelje az eddigi munkát, annak érdekében, hogy az etikai szempontok, a helyes és helytelen módszerek, a sajtóval kapcsolatos szakmai viták mindennapjainak részévé váljanak és erősíthessék a sajtó szabadságát és minőségét, ezáltal tovább nőhet a társadalom bizalma a felelős írott sajtó iránt.
A napokban egyébként tisztújítás volt a Magyar terjesztés-ellenőrző szövetségnél (MATESZ) és a Repropressnél is.