Újabb különös fejlemények vannak a Békéscsabán kialakult rádiós frekvenciaháborúban.
Nemrégiben Andy Vajna filmügyi kormánybiztos cége, a Radio Plus Kft. durva szabálytalanságokat sem nélkülöző médiatanácsi rádiós pályázat során megpróbálta megszerezni a Rádió 1 Békéscsaba nevű helyi rádiót működtető Interax Kft. által több mint húsz éve használt frekvenciát. A hiányzó bankszámla-igazolások és a jogvesztő hiánypótlási határidő be nem tartása ellenére is először a kormányközeli cégnek ítélte a Médiatanács a frekvenciát, majd miután az Interax beperelte a Médiatanácsot – valamint megjelent a témával kapcsolatos cikksorozatunk –, a testület a Radio Plus Kft.-nél időközben történt ügyvezetőváltásra hivatkozva megváltoztatta korábbi ítéletét, kizárta a Vajna-rádiót a pályázatból, és az Interaxot hozta ki győztesnek.
Már két Rádió 1 szól Békéscsabán
Ennek ellenére a múlt hét óta két Rádió 1 is hallható Békéscsabán: az egyik az Interax Kft. rádiója, a Mazán család által működtetett Rádió 1 Békéscsaba, egyelőre ideiglenes frekvencián, a 88,9 MHz-en, míg a másik a Vajna-féle Rádió 1, azaz az új békéscsabai szereplő.
Ez utóbbi azért szólalhatott meg mégis, mert a Vajna-rádió időközben a 104,0 MHz-en hálózatba kapcsolódott a Csaba Rádióval, amely néhány órányi helyi tartalmon kívül a Vajna-féle budapesti Rádió 1 műsorával igyekszik megszólítani a viharsarki városban élőket.
A Médiatanács annak ellenére adott engedélyt a hálózatba kapcsolódásra, hogy az Interax kifejezetten kérte a testületet, függessze fel a Vajna-rádió és a Csaba Rádió hálózatba kapcsolódásának engedélyezését a várható névütközés miatt. A Médiatanács azonban a jelek szerint nem látta problémának, hogy a békéscsabaiak meg tudják-e különböztetni a két Rádió 1-et.
Vajna elvenné a régi piaci szereplő bejáratott nevét
A történet legújabb érdekessége, hogy a Vajna-rádió kedden kora este egy új műsorvezető leigazolásáról szóló közleményben bejelentette, hogy a Radio Plus Kft. fel is vásárolta a Csaba Rádió Kft.-t, valamint
Mazán Zsolttól, a Interax vezetőjétől korábban úgy értesültünk, hogy évekkel korábban egy adásvételi tranzakció során jutottak hozzá a rádiójuk nevéhez, de még nem is a Vajna-féle Rádió 1-től, hanem a Vajnától független, régi Rádió 1-től.
Ha Vajna tényleg perre megy, izgalmas kérdés lesz, hogy a bíróság kinek ítéli majd a nevet: annak a cégnek, mely évek óta ezt használja a városban, vagy a milliárdos kormánybiztos cégének, amely a közelmúltban lépett a békéscsabai piacra.
Vajnáék ellen döntött a bíróság idén tavasszal.
Vajnának egyébként nem ez lenne az első névhasználati pere, hiszen jelenleg is folyamatban van a TV Paprikát működtető AMC Networks által indított jogi eljárás a Vajna érdekeltségébe került TV2 Médiacsoporthoz tartozó Chili TV névhasználata miatt. A perben első fokonSzegeden az egyházi rádió segítette ki Vajnát
Andy Vajna cége és a Médiatanács eközben Szegeden sem tétlenkedik: mint arról beszámoltunk, mostanában szerezték meg az Európa Rádió egyházi-közösségi frekvenciáját is. Ez szintén meglehetősen szokatlan módon történt: az Európa Rádió üzemeltetője először kezdeményezte, hogy a Médiatanács nyilvánítsa az általa használt frekvenciát kereskedelminek (a testület erre a múlt héten már áldását is adta), ami lehetővé teszi, hogy reklámokat is sugározzanak, majd a Médiatanács eheti ülésén már az Európa Rádiónak a budapesti Rádió 1-be történő becsatlakozásáról döntött. Vagyis míg a reformátusok a reformáció 500. évfordulóját ünnepelték, a református rádióból gyakorlatilag Vajna-rádió lett.
A Médiatanács, a helyi rádiósok és Andy Vajna, illetve érdekeltségei közötti rádiós frekvenciaháborúról korábbi cikkeinket ide kattintva olvashatják el.
Kiemelt kép: Andy Vajna filmügyi kormánybiztos, a budapesti központú Rádió 1, a TV2, valamint a Bors, a Délmagyarország, a Kisalföld kiadójának, a Lapcom Zrt.-nek a tulajdonosa. Fotó: MTI