Az utóbbi napokban számos kulturális szereplő emelte fel a hangját a szakmai egyeztetés nélkül született törvénytervezet ellen, amivel a kormány alapjaiban szabná át a kultúrafinanszírozás rendszerét, beszántva a Nemzeti Kulturális Alapot, ellehetetlenítve a független színházakat és miniszteri beleegyezéshez kötve az önkormányzati színházak igazgatóinak kinevezését. A Katona József Színház videójában többek között Pintér Béla, Ónodi Eszter, Nagy Ervin és Mácsai Pál is tiltakozik a kormány tervei ellen, hétfő estére pedig tüntetést is szerveznek a színházak szabadságáért és a kultúra függetlenségéért a Kossuth térre. Egy, a Jurányi Házban tartott beszélgetésen Alföldi Róbert is kifejtette véleményét a törvénytervezetről:
Fel akarnak állítani egy olyan rendszert, hogy aki rendes állampolgár, és aki őket támogatja, aki benyal a rendszernek, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon
– mondta az Index beszámolója szerint. A rendező szerint már nem nagyon maradt olyan terület, ahol a szakmaiság megmaradt volna, és úgy gondolja, a magyar kormánynak nincs víziója a kultúráról. „Mivel nincs rendszer mögötte, nehéz fellépni ellene” véli Alföldi, aki a lap szerint arról is beszélt, hogy a sok színházkedvelő embernek előbb-utóbb fel fog tűnni, hogy nincs hova menniük. Szerinte a nézőkben és a fiatalabb színházi generációban lehet bízni, mert a szakma iszonyatosan nem tud összefogni. Alföldi már az előadó-művészeti tao hirtelen eltörlése után is hevesen kritizálta a fővárosi kőszínházak igazgatóit, amiért nem álltak ki eléggé a nagyobb bajba jutott független társulatok mellett. Az eddigi harcot és a közös kiállást kérte számon Schilling Árpád is a 444-en megjelent nyílt levelében, ahol a saját alkuit megkötő szakma fejére olvassa a szolidaritás hiányát. Reméli, hogy mostantól ez másképp lesz. A Katona József Színház kezdeményezésére hétfő estére tüntetést szerveznek a szabad színházakért és a kultúra függetlenségéért a Madách térre.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu