Kultúra

Magyar Nemzet: A Gothár-botrány váltotta ki a kormány színházakat támadó reakcióját

A Gothár-botrány váltotta ki a kormány reakcióját – olvasható a Magyar Nemzet pénteki számában. A lap információi szerint konkrétan a Katona József Színházban kialakult állapotok miatt készül megváltoztatni a kormány a kultúra finanszírozásának eddigi gyakorlatát.

A szakma is megszólalt a Színműt a Gothár-ügy miatt ért támadások kapcsán
Számos dramaturg írta alá azt a nyilatkozatot, melyben a múlt héten megszavazott rektorjelölt, Upor László dramaturg, fordító és egyetemi tanár szakmai és emberi integritása mellett szállnak síkra.

Úgy tudják, kormányzati körökben megdöbbentőnek tartják azt a cinizmust, amivel a színház és a főváros vezetése a Gothár Péter zaklatási ügye nyomán kirobbant botrányt kezelni próbálta, és nem kívánják fenntartani azt a helyzetet, hogy a magyar kormány minden tényleges ráhatás nélkül finanszírozzon olyan intézményt, vagy intézményeket, amelyekben hosszú ideje bűncselekmények történnek, amelyeket nemcsak hogy eltitkolnak, hanem az alkalmazottakkal még külön titoktartási szerződést is aláíratnak az ügyben.

A független színházakat kinyírná, a kőszínházaknál mindent borítana a kormány új terve
Az önkormányzati választások miatti bosszút és a hevesedő kultúrharc új állomását látja a Főváros vezetése és a színházi szakma érdekképviselete is a kormány új kulturális törvényjavaslatában.

A lap értesülése szerint a kormány nem fogja csökkenteni a színházak fenntartására szánt összeget, de minden egyes intézményt át fognak világítani, mert a Gothár-ügy a felszínre hozta, hogy aligha egyedi esetről van szó. A kormány a tulajdoni viszonyokat nem fogja megváltoztatni, és ha egy adott önkormányzat az állam szerepvállalása és partnersége nélkül akar színházat fenntartani, továbbra is megteheti, ha állja a költségeket. Ha azonban az önkormányzatok igényt tartanak a vegyes finanszírozásra, azaz az állami forrásokra, akkor a fenntartói jogokban is osztozniuk kell, és ez esetben tudomásul kell venniük, hogy a Gothár-ügyhöz hasonló eseteknek következményei lesznek.

Mácsai Pál szerint a Gothár-ügy nem politikai kérdés
Arra használni egy ilyen ügyet, hogy politikai hozadéka vagy tőkéje legyen, káros és helytelen, mondta.

(MTI)

Kiemelt kép: Szigetváry Zsolt / MTI

Ajánlott videó

Olvasói sztorik