Kultúra

Állítólag a biztonságiak miatt vitték el a rendőrök a magyar filmeseket Cannes-ban

Hétfőn mutatták be a cannes-i filmfesztiválon a Kristóf György rendezésében készült Out című filmet (kritikánk: itt), amely a második legfontosabb versenyszekciónak számító Un Certain regard (Egy bizonyos nézőpont) nevű válogatásában vesz részt a filmfesztiválon.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, a premier után a készítők partival ünnepelték volna a szlovák-magyar-cseh-francia-lett koprodukcióban készült Out sikerét, azonban rendőrök jelentek meg a helyszínen és véget vetettek az alkotók bulijának. Az alkotók most közleményt adtak ki az esetről, amit változtatás nélkül közlünk:

Kristóf György elsőfilmes az Un Certain Regard versenyszekcióba meghívott alkotásának hétfőn volt a világpremierje Cannes-ban, amelyet követően a stábtagok hajnalig ünnepeltek. Egy nyilvános szórakozóhelyen szóváltás alakult ki a biztonsági személyzet és az alkotók között, amelyben a cseh hangmérnök, Jan Richtr karját a biztonsági őrök eltörték. Ezt követően a helyszínre érkező rendőrök és mentők intézkedtek, aminek során a rendőrségre vitték a rendezőt, valamint a cseh és szlovák producert. A szórakozóhelyen és a rendőri eljárás során történtek felkavarták a film készítőit, s az esetet a fesztivál felé hivatalos levélben jelezték. A fesztivál együttérzéséről biztosította az alkotókat, s ígéretet tettek, hogy segítenek a helyzet tisztázásában és rendezésében. Az Out alkotói sajnálatosnak tartják, hogy a film kapcsán csak a kellemetlen esetről esik szó a magyar médiában. A film készítői jelen sajtóközleménnyel lezártnak tekintik az ügyet. Energiáikat az Out cannes-i szereplésére koncentrálják, s a világpremier és sajtóvetítés után Kristóf György, Pusztai Ferenc producer, és Taschler Andrea koproducer a továbbiakban sem kommentálják a premier után történteket.

Kristóf György alkotása amúgy június 15-én kerül országszerte a magyar mozikba. Filmjének főhőse Ágoston, egy ötven év feletti szlovákiai magyar férfi, aki miután elvesztette hegesztői állását, családját hátrahagyva a lettországi Rigában vállal hajógyári munkát, és minden vágya, hogy a tengerből egy nagy halat kifogjon. A történet az ő kelet-európai útkeresésének és egzisztenciavesztésének története, abszurd humorral elmesélve.

Nyitókép: Europress

Ajánlott videó

Olvasói sztorik