Az elmúlt három évben soha nem látott számú amputációt hajtott végre lopás miatt az iráni igazságszolgáltatás – számolt be az Iran International című lap. A csonkításokat vallási törvényekkel indokolják, pedig az ilyesmi súlyosan sérti a nemzetközi jogot.
Ha a lopás az iszlám által meghatározott feltételek mellett bizonyítottá válik, a tolvaj ujjait amputálni kell
– szögezte le az iráni igazságszolgáltatás vezetője, Gholamhoszein Mohszeni Edzsei szombaton, a teheráni Azad Egyetemen tartott beszédében. Közlése szerint ez egy Istentől származó döntés, amit akkor is végre kell hajtani, ha különböző szervezetek nyomást gyakorolnak rájuk emiatt. Elmondása szerint az elmúlt három évben a lopásért kiszabott és végrehajtott büntetések többsége végtagcsonkolás volt. Az ilyen ítéleteket kifejezetten erre a célra fejlesztett, guillotine-hoz hasonló eszközzel hajtják végre.
A kézamputációs ítéletek a lap szerint az 1979-es iszlamista forradalmat követően váltak az iszlám köztársaság igazságszolgáltatási rendszerének formalizált részévé. Azóta Iránt folyamatos bírálatok érik az amputációk és más, a nemzetközi jog által tiltott testi fenyítések végrehajtása miatt.
Jelentések szerint a hatóságok az elmúlt években nemzetközi nyomásra igyekeztek korlátozni az ilyen büntetések nyilvánosságát, ennek ellenére számos esetet dokumentáltak. Például:
- Október 13-án az állami iráni napilap arról számolt be, hogy nyolc lopással gyanúsított személy ellen emeltek vádat, akiket a teheráni büntetőbíróság elé állítottak, és akikre amputációs büntetés vár.
- Egy másik, október 29-én jelentett esetben két testvér négy ujját amputálták le az urmiai börtönben, miután lopásért elítélték őket.
- November 9-én a teheráni Etemad című lap arról számolt be, hogy két gyanúsítottat, akiket a Nemzeti Bank széfjeinek kirablásával vádoltak, kézamputációra ítéltek.
Ravina Shamdasani, az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának szóvivője szerint Iránban 2000. január 1. és 2020. szeptember 24. között legalább 237 személyt ítéltek amputációra, és ebből legalább 129 ítéletet hajtottak végre. Az ENSZ-szóvivő felszólította Iránt, hogy hagyjon fel az ilyen büntetésekkel, és tegyen eleget nemzetközi jogban foglalt kötelezettségeinek, vagyis szüntesse be a testi fenyítések, így az amputálások, a korbácsolás és a megkövezés gyakorlatát.
Az amputációs ítéletek ellentétesek a nemzetközi emberi jogi normákkal, beleértve a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányát, amelyet Irán is aláírt. Ez a szerződés kifejezetten tiltja az embertelen vagy megalázó büntetéseket. Az emberi jogi aktivisták azzal érvelnek, hogy ezek a gyakorlatok sértik az emberi méltóság elvét, amely a nemzetközi jog egyik sarokköve.