Az ENSZ vizsgálóbizottságának (COI) jelentése szerint a Hamász és Izrael is követett el háborús bűncselekményeket a háború első hónapjaiban. A jelentés a tavaly október 7 –e és december 31-e közötti időszakot vizsgálta, megállapításait pedig az túlélőkkel és tanúkkal készített interjúkra, több száz beadványra, műholdfelvételekre, orvosi jelentésekre és ellenőrzött, nyílt forrásból származó információkra alapozta.
Az ENSZ-jelentés azzal vádolja a Hamászt, hogy „szándékosan intézett támadásokat civilek ellen” és „gyilkosságot vagy szándékos emberölést” követett el. Az iszlamista szervezetet „kínzással, embertelen vagy kegyetlen bánásmóddal” vádolja, és azzal hogy „válogatás nélkül lövedékeket lőtt ki Izrael lakott területeire”. A jelentés vádolja a Hamászt továbbá „a személyes méltóság megsértésének háborús bűntettével” is, hozzátéve, hogy az október 7-i támadás során „holttestek meggyalázása égetéssel, csonkítással és lefejezéssel”, valamint „férfi és női holttestek szexualizált meggyalázása” és „szexuális erőszak” is történt.
A jelentésben az Izrael által elkövetett háborús bűnök között szerepel az
- az éheztetés mint hadviselési módszer;
- gyilkosság vagy szándékos emberölés;
- szándékos támadások civilek és civil objektumok ellen;
- erőszakos kitelepítés;
- szexuális erőszak;
- a személyes méltóság megsértése.
Az ENSZ jelentés azt is megállapítja, hogy
Izrael kollektív büntetést alkalmazott a gázai palesztin lakossággal szemben.
„2023. október 7. egyértelmű fordulópontot hozott mind az izraeliek, mind a palesztinok számára, és olyan vízválasztó pillanatot jelent, amely megváltoztathatja a konfliktus irányát; a megszállás további megszilárdulásának és kiterjesztésének valós kockázatával. A hónapok óta tartó veszteségek és kétségbeesés, megtorlások és atrocitások közepette az egyetlen kézzelfogható eredmény a palesztinok és az izraeliek mérhetetlen szenvedésének súlyosbítása volt, és a hatalmon lévők döntéseinek súlyát ismét a civilek viselték” – olvasható az ENSZ jelentésében.
A jelentés azt is írja, hogy az október 7-i támadás az izraeliek ellen példátlan mértékű volt a modern történelemben, mivel egyetlen nap alatt több száz embert öltek meg és raboltak el, felidézve a múltbeli üldöztetés fájdalmas traumáját nemcsak az izraeli zsidók, hanem általában a zsidó emberek számára, éljenek bárhol. Izrael katonai művelete és támadása Gázában viszont a leghosszabb, legnagyobb és legvéresebb volt 1948 óta a jelentés szerint. Mint írták, az izraeli katonai műlet hatalmas károkat és emberéleteket követel, valamint sok palesztinban traumatikus emlékeket ébreszt a Nakbával és más izraeli betörésekkel kapcsolatban.
A Reuters szerint az eredményeket az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa a jövő héten Genfben fogja tárgyalni. A COI három független szakértőből áll.
Izrael a vizsgálóbizottsággal nem hajlandó együttműködni annak állítólagos Izrael-ellenes elfogultsága miatt, sőt genfi ENSZ-diplomáciai képviseletük máris elutasította az ENSZ-jelentés megállapításait.
A bizottság szerint viszont Izrael akadályozza munkáját, és lehetetlenné teszi, hogy a nyomozók bejussanak akár Izraelbe, akár a megszállt palesztin területekre.