Nagyvilág europoli

Újraosztanák a gyógyszerkészleteket az EU-ban, ha egy tagállamban hiány van valamelyikből

SEBASTIEN BOZON / AFP
SEBASTIEN BOZON / AFP

Az Európai Bizottság kedden intézkedéseket fogadott el az esetleges súlyos gyógyszerhiányok megelőzése, illetve enyhítése érdekében.

Brüsszelben kiadott közleménye szerint a bizottság javasolta egy európai önkéntes szolidaritási mechanizmus elindítását, amelynek értelmében egy európai uniós tagállam jelezheti a többi tagállamnak, ha hiánya van valamilyen gyógyszerből, és a rendelkezésre álló készleteket újra lehet osztani.

A testület továbbá közös rendszert hozna létre az antibiotikumok és bizonyos légzőszervi megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszerek beszerzésére 2024 és 2025 telétől – áll a közleményben.

Emellett az Európai Gyógyszerügynökség a tagállamokkal együttműködve listát készít a kulcsfontosságú gyógyszerekről, és megvizsgálják e gyógyszerek ellátási láncának sérülékeny pontjait, továbbá konkrét ajánlásokat fogalmaznak meg arra vonatkozóan, hogy a vállalatoknak és az ellátási lánc egyéb érdekelt feleinek milyen intézkedéseket kellene meghozniuk.

A bizottság arra is javaslatot tett, hogy a tagállamok szabályozási mentességeket alkalmazhatnának annak érdekében, hogy a gyógyszerek időben eljussanak a betegekhez. Ez magában foglalja az eltarthatósági idő meghosszabbítását vagy alternatívák gyors engedélyezését.

Az uniós végrehajtó testület azt is bejelentette, hogy 2024 elejére uniós iránymutatást ad ki a gyógyszerek beszerzéséről az ellátás biztonságának megerősítése érdekében.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik