Az orosz hadsereg tavaly februárban támadta meg Ukrajnát. A háború első szakaszában támadás érte a fővárost, Kijevet is, és fennállt a veszélye annak, hogy a Vlagyimir Putyin által elrendelt offenzíva Ukrajna gyors megszállásához vezet. Az invázió azonnal jelentős menekülthullámot indított el a környező országok, köztük Magyarország felé.
Az Országos Rendőr-főkapitányság a háború kezdete óra minden reggel közleményben foglalja össze az ukrán–magyar és a román–magyar határszakaszról begyűjtött aktuális adatokat a határátlépők számáról. Az adatokat a Police.hu-n, valamint az MTI-n keresztül is közzéteszik. A közlemények a háború kezdetén még részletesebbek voltak, számos aktuális információt tartalmaztak az ukrán menekültek befogadásáról, az okmányok kiadásáról, illetve a rendkívüli helyzet által generált egyéb problémákról. Az ORFK idővel azonban egyszerűsített a szövegen, és irányadó adatként
- a magyar területre belépők,
- valamint az ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást kapók számát hagyták meg a napi tájékoztatókban.
A publikált közleményekben a rendőrség nem csúsztatta össze a Magyarországra érkezőket a menekültekkel. De amíg a közlemények szövegében minden esetben határátlépőkről van szó, az Ukrajnai háború – ORFK: több mint tízezren érkeztek Ukrajnából MTI-cím alapján születhetett például olyan cikk, amelyben azt írták, hogy aznap Egy városnyi menekült lépte át a magyar határt, holott a közleményben szereplő másik adat, vagyis hogy „a beléptetettek közül a rendőrség 126 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást”, közelebb állhat a tényleges menekültlétszámhoz.
A 24.hu forrásai szerint a napi tájékoztatókban a rendőrség kizárólag a Magyarországra belépők számát teszi közzé, ami a háború elején megfelelően szemléltette a népességmozgás valós irányát és mértékét, ám időközben megváltoztak a körülmények. A háborús idők ellenére normalizálódott annyira a helyzet, hogy rengeteg ukrán állampolgár – köztük sok kárpátaljai magyar – jár át Magyarországra vásárolni, piacozni, jönnek a magyar nyugdíjak miatt is, így a napi határátkelő-forgalom két iránya a hazatérőkkel jóformán kiegyenlítődik.
A Facebookon működik is egy zárt csoport azoknak, akik a gyors határátkelési lehetőségekről akarnak tájékozódni. A népes csoport tagjai rendszeresen adnak tippeket egymásnak, hogy éppen melyik határátlépőnél érdemes próbálkozni a gyorsabb hazajutás érdekében.
Megkérdeztünk az ORFK-t, hogy a naponta közzétett határátlépési számadatok valóban tartalmazzák-e azokat is, akik a kishatárfogalommal jönnek Magyarországra, és még aznap vagy esetleg néhány napon belül visszatérnek Ukrajnába. A rendőrség válasza szerint igen. Azt írták, hogy a magyar–ukrán határszakasz forgalmára vonatkozó adat a határátkelőhelyeken összesen átlépett személyek számát tartalmazza.
Arra vonatkozóan nem rendelkezünk kimutatással, hogy a határon átlépő személyek milyen célból lépnek be Magyarországra
– közölte az ORFK.
Néhány nap adatait kikértük az ORFK-tól. Megkérdeztük, hogy például május 21-22-23-án, amikor az ukrán–magyar határszakaszon 6271-en, 5543-an, illetve 5766-an léptek be Magyarországra a statisztika szerint, mi lett volna az a pontos napi forgalmi adat, amely azt is mutatná, mennyi az egyenleg az Ukrajna felé kilépők létszámának levonása után. Erre a kérdésre az ORFK nem adott választ.