A lengyelországban kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt szerint nincsenek veszélyben az Európai Unió kohéziós és agrártámogatási alapjából Lengyelországnak járó források. Erről Radoslaw Fogiel, a kormánykoalíciót vezető párt szóvivője beszélt szerdán az MTI szerint. Fogiel a Radio Plus kereskedelmi rádió kérdésére kommentálta a Rzeczpospolita című lengyel napilap hétfői cikkét, mely szerint az Európai Bizottság (EB) visszatartaná az uniós alapok nagy részének kifizetését.
A pártszóvivő kijelentette, hogy a Lengyelországnak járó kohéziós és agrártámogatási eszközök „semmiképpen sincsenek veszélyben”. A támogatások befagyasztásáról szóló híreket pedig úgy jellemezte:
vihar egy pohár vízben.
„Egy lap sajnos felfújta az EB meglehetősen alacsony rangú hivatalnokának szavait” – intézte el a pártszóvivő az EU-s pénzek megvonásáról szóló lapértesülést.
A Rzeczpospolita cikke kapcsán több lengyel kommentár is idézte Johannes Hahn költségvetésért felelős uniós biztos szeptember 18-i kijelentését, amely szerint „Lengyelország esetében nem találtak közvetlen összefüggést a bírósági rendszer problémái és az uniós alapok fenyegetettsége között”. Janusz Wojciechowski uniós agrárügyi biztos hétfőn a PAP hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: a lengyel bírósági reform kérdésköre nincs hatással a kohéziós alapokra.
Piotr Müller lengyel kormányszóvivő hétfőn azt mondta: Varsó nem kapott az EB-től semmiféle értesítést a kohéziós és agrártámogatási eszközök esetleges visszatartásáról. Az erről szóló információkat hamisnak és manipulatívnak nevezte, és utalt Lemaitre lengyel ellenzéki politikusokkal ápolt kapcsolataira is.
Szerdán Müller egy interjúban azt is kommentálta, a kronavírus utáni helyreállítási alap forrásainak visszatartsát. Szerinte folyamatban vannak az egyeztetések a helyreállítási terv elszámolásának technikai vonatkozásairól.
Emlékeztetőül: Az Európai Bizottság minden, Lengyelországnak járó forrást visszatart, amíg Varsó nem teljesíti a bíróságok függetlenségével kapcsolatos összes feltételt – mondta még hétfőn Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője. A G7 cikke szerint ez azt jelenti, hogy Lengyelország a helyreállítási alap után a kohéziós alap még jelentősebb összegű támogatásaiból sem részesülhet egyelőre, vagyis új front nyílik az Európai Unió és Lengyelország között.