- Hosszú idő után úgy tűnik, történt érdemi előrelépés a béketárgyalásokon, miután Moszkva bejelentette, hogy drasztikusan csökkenteni fogja a hadi tevékenységet Kijevnél.
- Ukrán és amerikai tisztviselők ugyanakkor szkeptikusak, és arra figyelmeztetnek, hogy az oroszok ígérete csak újabb átcsoportosítási műveleteket leplez el.
- Az ukrán elnöki hivatal egy olyan biztonsági egyezményt akar tető alá hozni, ami meggátolja, hogy az ország a jövőben agresszió áldozata lehessen.
- Az amerikaiak arról beszélnek, hogy túlbecsülték az orosz haderőt.
- Donald Trump arra biztatta Putyint, hogy tegye közzé a birtokában lévő, Joe Bidenre nézve kényes információkat.
- Kedden legkevesebb 12 ember halt meg Mikolajivban, miután rakétatámadás érte a helyi kormányhivatalt.
- Meghaladta a 4 milliót az Ukrajnából menekülők száma
- Az oroszok szerint nem hozott semmilyen áttörést a legutóbbi béketárgyalás
- Ukrán külügyminiszter: Sajnálatos, hogy a választások előtt Szijjártó úr kész ostobaságok kitalálására
- Nem igaz, hogy csökkent az orosz katonai tevékenység Csernyihivnél a polgármester szerint
- Putyin: Addig tart Mariupol bombázása, amíg az ukránok meg nem adják magukat. Becsaphatta a hadvezetés az orosz elnököt, nő a feszültség körülötte.
- A Kreml szerint nem történt áttörés az újabb béketárgyaláson.
- ENSZ: ezer felett a háború civil halottjainak száma.
- Biden 500 millió dolláros segélyt ajánlott fel Ukrajnának.
Az oroszok a kőolajért és a gabonáért is rubelt kérnének
Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke szerint Oroszországnak előnyös lenne, ha bővítené a csak rubelért exportált áruk listáját, amire így felkerülhetne például a műtrágya, a gabona, az étolaj, a kőolaj, a szén és a fémek. A duma elnöke a felvetést azzal nyomatékosította, hogy
az európai államoknak minden piaci lehetőségük megvan arra, hogy rubelben fizessenek. Nincs semmi tragédia a rubelben történő fizetésben. Sokkal rosszabb az a helyzet, amikor van pénz, de nincs áru. Az együttműködésnek kölcsönösen előnyösnek kell lennie.
Putyin március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított háborúval összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól – köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától, így Magyarországtól is – csak rubelben fogadják el a földgáz árát. Válaszul erre a világ legfejlettebb ipari államait összefogó, az Európai Uniót is magába foglaló G7 csoport kormányai felszólították az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért.
Az orosz hatóságok március 31-ig ígérték a rubelfizetésre történő átállás összes részletének kidolgozását, olvasható az MTI-n.