A mérnöki csodának számító tibeti stílusú függőhidat két V alakú toronyból induló vaskábelek tartják, rácsos szerkezete miatt végig látjuk, hogy mi van a lábunk alatt.
A hidat az Itecons portugál stúdió tervezte, megépítése 2,3 millió euróba (úgy 900 millió forintba) került. A célja az volt, hogy fellendítse a turizmust és vele együtt a gazdaságot. 2021-ben adták át, így a koronavírus okozta szigorítások miatt eddig leginkább csak a portugálok élvezhették ki. A függőhíd az UNESCO által elismert Arouca Geopark része, és egy fapallókból álló, a szurdok vonalát követő cikkcakkos sétányon keresztül lehet feljutni hozzá.
516 Arouca és a Paiva sétány
Portóba jelenleg a Ryanair indít fapados járatokat, de márciustól már a Wizzair gépei is repülnek. Ha aktív pihenésre vágyunk, a városba érdemes legalább négy napra menni, így egy napunk bőven van a hídra és túrára. A függőhíd és a Paiva sétány Portótól 80 kilométerre, egyórányi autóútra fekszik. Sajnos csak autóval közelíthető meg, így mindenképp kocsit kell bérelnünk.
A hídon egyszerre csak 30 ember lehet, így előre kell megvenni a jegyet, a hídon nincs jegyárusítás. A jegyet emailben kapjuk meg a parkoláshoz szükséges GPS-koordinátákkal együtt –maguk a koordináták amúgy fent vannak a honlapon. Mi egy hétfői napra foglaltunk jegyet, amikor egyáltalán nem voltak sokan, a hétvégére már nehezebb időpontot foglalni.
Nem mindegy ugyanakkor, hogy melyik bejáraton megyünk be, ez attól függ, végig akarjuk-e sétálni a Paiva útvonalát.
A Paiva sétány 8700 méter hosszú, azaz egy irányba körülbelül 2-3 óra alatt gyalogolható le. Ha szeretnénk rajta végigmenni oda-vissza, akkor érdemes Espiuncánál kezdeni, így ha visszafelé jövünk, akkor a víz folyásirányába, lefelé haladunk. Ha csak a hídhoz mennénk fel, és jönnénk is vissza, kihagyva a gyalogos túra nagy részét, akkor viszont inkább kezdjünk Areinhónál. Így is van felfelé körülbelül 400 lépcsőfok, ami egy óra alatt kellemesen megtehető. A teljes Paiva sétány ezen a részen a legnehezebb, de a legrövidebb is egyben.
A Paiva sétány gyerekeknek ingyenes, felnőtteknek jelképes 1 euró, de a hídra vett belépőjegy tartalmazza ezt is. Minden bejáratnál parkoló, büfé és mosdó található. A túránál fontos, hogy fix időpontra kell érkezni a hídhoz, mivel csoportosan engedik fel rá az embereket. De ez ne tartson vissza senkit, egyáltalán nincs tumultus a létszámkorlát miatt.
Képekről sokkal félelmetesebbnek tűnik a híd, mint a valóságban – persze ha valakinek nincs tériszonya. Hatalmas élmény átmenni rajta. Odafent fúj a szél – ezt hallani a videóban –, de a híd egyáltalán nem mozgott, bár a portugálok szerint, ha nagyon erős szél fúj, azért érezni, ahogy lengedezik.
A függőhíd 175 méterrel a folyó felett ível át. Hogy el tudjuk képzelni, összehasonlításképpen: az épülő MOL Campus legmagasabb pontja lesz 143 méter.
A hídon körülbelül 10 perc átsétálni, mi ezt most megvágva és felgyorsítva mutatjuk meg egy GoPro kamera segítségével: