Telefonkapcsolatot létesítettek a bányarobbanást követően a mélyben rekedt kínai bányászokkal, akik a balesetet követően egy héttel adtak magukról életjelet még vasárnap, írja az AP hírügynökség.
A hatóságok legfrissebb tájékoztatása szerint a bányászoknak ételt és gyógyszereket is leengedtek.
Chen Fei, Jentaj város polgármestere közölte, a 22 munkás közül legkevesebb 12-en életben vannak, egészségi állapotuk relatíve jónak mondható. 11-en 350 méterrel a föld alatt vannak, egyikük pedig 400 méteres mélységben rekedt. A másik tíz bányászról egyelőre semmit nem tudni.
Összesen 15 mentőcsapat 532 tagja dolgozik a helyszínen, a legnagyobb ellenségük pedig az idő.
A munkásokra január 10-én robbant rá a bánya, és egy héttel később, múlt vasárnap adtak magukról életjelet először, amikor elkezdtek kopogtatni a leengedett fúrócsöveken.
A fúrásokat nehezíti, hogy a robbanás idején építés alatt álló bányánál egy vulkánkitörés következtében formálódott kőzetréteg rendkívül kemény és a föld vízelnyelő része sem könnyíti meg a mentést.
A mentés kezdetét nagyban megnehezítette, hogy a helyi hatóságoknak csak a robbanás után 30 órával jelezték az esetet, mert a bányatulajdonos alulbecsülte a helyzet súlyosságát. A felelősöket már őrizetbe is vették.
Ugyan több százan dolgoznak a bányászok mentésén, általános optimizmusról nem lehet beszélni.
Az esetet sokan már most a 2010-es chilei bányabalesethez hasonlítják, amikor 33 bányász rekedt 700 méterrel a föld alatt, és 69 nap után sikerült kimenekíteni őket. Akkor ők 17 nap után adtak életjelet magukról először.
2018-ben fiatal thaiföldi focisták rekedtek egy barlangban, miután azt hirtelen elöntötte a víz, végül sikerült őket is kihozni sértetlenül.