Donald Trump amerikai elnök kormánya beperelte kedden John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy megakadályozza könyvének megjelenését, mert a Fehér Ház szerint az titkos információkat tartalmaz, és Bolton megsérti ezáltal a kormánnyal 2018-ban megkötött titoktartási megállapodását.
Trump azért menesztette 2019 szeptemberében, 17 hónap után Boltont, mert heves vitáik voltak számos külpolitikai kérdésben.
A könyv – amelynek címe: A szoba, amelyben a dolog történt: Egy fehér házi emlékirat – eredetileg márciusban jelent volna meg, de ezt kétszer elhalasztották, a legújabb terv szerint június 23-án jelenne meg.
A keresetet benyújtó szövetségi ügyész arra kéri a washingtoni szövetségi bíróságot, hogy kötelezze a Simon and Schuster kiadót a kötet visszatartására, amíg be nem fejeződik annak titokügyi ellenőrzése a nemzetbiztonsági tanácsban. Chuck Cooper, Bolton ügyvédje decemberben benyújtotta a kéziratot a tanácshoz, de az még nem végzett az ellenőrzéssel.
Ellen Knight, a nemzetbiztonsági tanács információbiztonságért felelős igazgatója akkor azt mondta: a könyv csak akkor publikálható, ha törlik a benne szereplő titkos és szigorúan titkos információkat. Leszögezte, hogy a titkos információkat semmilyen más formában, például interjúban vagy szenátusi meghallgatás során, nem lehet nyilvánosságra hozni. Cooper ügyvéd azt állítja, hogy Bolton szakértők segítségével már minden titkos információt törölt a kéziratból.
A New York Times januárban megjelentetett részleteket az emlékiratokból. Ezek szerint például az elnök személyesen mondta Boltonnak, hogy addig nem folyósítják Ukrajnának a kongresszus által megszavazott katonai segélyt, amíg Kijev nem indít vizsgálatot a demokraták elnökjelöltségére pályázó Joe Biden egykori alelnök és a fia, Hunter Biden korrupciógyanús ukrajnai üzleti ügyeiben. Trump tagadja, hogy ilyen történt volna.
(MTI, kiemelt kép: Saul Loeb / AFP)