Ismét több tízezren vonultak utcára Hongkongban vasárnap, hogy tiltakozzanak a kiadatással kapcsolatos, “parkolópályára tett” törvénytervezet, valamint a város Peking-barát kormányzata ellen, illetve követeljék a demonstrálókkal szembeni rendőrségi intézkedések független kivizsgálását – írta internetes felületén a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
A tiltakozók menetét a demonstrációt szervező Civil Human Rights Front nevű jogvédő szervezet egyik vezetője mellett több hongkongi törvényhozó és ismert személyiség vezette. A jogvédő szervezet június 9-én és 16-án tartott hasonló, nagy tömegeket megmozgató demonstrációt, becslések szerint az előbbin egymillió, az utóbbin kétmillió ember vett részt.
A vasárnapi megmozduláson a tüntetők a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet végleges visszavonásán kívül egy olyan független bizottság felállítását is követelték, amely kivizsgálná a demonstrálókkal szembeni rendőrségi intézkedések jogosságát. A tiltakozók szerint a korábbi megmozdulásokon a rendőrség több alkalommal túlzott erőszakot alkalmazott velük szemben.
A felvonulás az eredeti tervek szerinti útját a rendőrség biztonsági okokra hivatkozva lerövidíttette a szervezőkkel, ám az utcára vonuló tömeg egy része a tiltás ellenére folytatta a menetet az engedélyezett végponton túl. Tüntetők egy csoportja úttorlaszokat állított fel, megbénítva a járművek közlekedését. Egy másik csoport Peking hongkongi képviseleti irodájához vonult, az épületet néhányan tojással dobálták meg, míg mások falfirkákat festettek fel.
Protestors are throwing paint, eggs into Liaison Office.#HongKong pic.twitter.com/kpEuRghuJF
— Tommy Cheung Sau-yin 張秀賢 (@tommycheungsy) July 21, 2019
A demonstráció ugyan napközben békésen zajlott, estére azonban a tiltakozók több helyen is összecsaptak a rendőrökkel, akik könnygázt vetettek be, mire a tüntetők válaszul palackokkal dobálták meg őket.
LATEST: Protesters are running off the streets of Hong Kong as police fire more tear gas to disperse the crowd #反送中 #antiELAB pic.twitter.com/luvoFUZCYs
— Bloomberg TicToc (@tictoc) July 21, 2019
A kínai kormány képviseleti irodája közleményt adott ki, amelyben elítélte az erőszakos cselekményeket – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A közlemény a tüntetők magatartását megengedhetetlennek minősítette, és kiemelte, hogy az kihívást jelent a központi kormányzat fennhatóságára nézve. Az iroda megerősítette Peking korábban is hangsúlyozott álláspontját arra vonatkozóan, hogy teljes mértékben támogatja a hongkongi rendőrség intézkedéseit és a bűnösök felelősségre vonását.
A kiadatási törvény módosítását célzó tervezet – amelyet Carrie Lam hongkongi kormányzó a tüntetések nyomására július 9-én “halottnak” nyilvánított, de továbbra sem vont vissza -, lehetővé tette volna, hogy az egyébként különleges közigazgatási státust élvező Hongkong olyan feleknek – köztük Kínának és Tajvannak – adhasson ki gyanúsítottakat, amelyekkel eddig nem volt kiadatási egyezménye.
A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a lehetőséggel, és a politikai menekültek ellen használná fel, ráadásul visszamenőleg is kérelmezhetné a kiadatást, már lezárt ügyekben is.
A bírálók megkérdőjelezik a kínai igazságszolgáltatás tisztességét és átláthatóságát. Sokan Peking növekvő befolyását és ezzel párhuzamosan Hongkong demokratikus jellegének további csorbítását látják a törvénytervezetben.
A törvénytervezet elleni tüntetések a múlt hónapban többször is milliós tömeget vonzottak. A tüntetők a jogszabály teljes visszavonása mellett már Lam lemondását is követelték. A tiltakozók több alkalommal összecsaptak a rendőrökkel, mindkét részről többen megsérültek.
A demonstrálók esetenként különféle tárgyakkal dobálták meg a rendőröket, akik paprikasprayt, könnygázt és gumilövedékeket vetettek be. Július elsején a tüntetők egy csoportja betört a kormányzati épületkomplexumba és megrongálta az üléstermet.
Az SCMP információi szerint a hongkongi rendőrség a tüntetések keménymagját alkotó több mint 700 ember után nyomoz, akik a hatóságok szerint kulcsszerepet játszottak az erőszakcselekményekben. A lap meg nem nevezett rendőrségi forrásokra hivatkozva azt írja: a körözöttek többsége 25 éven aluli, sokan közülük középiskolások. Tajpeji aktivisták arról számoltak be, hogy a hongkongi tüntetők közül több mint harmincan menekültek Tajvanra a hatóságok elől.
(MTI)
Kiemelt kép: Anthony WALLACE / AFP