Nagyvilág

Meghalt Auschwitz legbátrabb szökevénye

Kazimierz Piechowski a táborvezető kocsijával szökött ki, ellopva egy adag náci egyenruhát. Aztán a kommunisták bebörtönözték.

Elhunyt 98 éves korában pénteken Gdanskban Kazimierz Piechowski, aki társaival együtt vakmerő módon a táborparancsnok kocsijával szökött meg az auschwitzi haláltáborból 1942-ben – közölte a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) honlapján.

Piechowskit 1940-ben deportálták a koncentrációs táborba a lengyel politikai foglyok első csoportjával. A férfi három társával együtt szökött meg Auschwitzból 1942. június 20-án. A szökevények között volt Stanislaw Jaster, aki magával vitte az ugyancsak a táborban raboskodó Witold Pilecki által készített jelentést, ami először számolt be a haláltábor működéséről.

Pilecki volt az egyetlen ismert fogoly, aki önként vállalta az auschwitzi rabságot, hogy ott felderítést végezzen és konspirációs szervezetet létesítsen. A dokumentum eljutott Londonba, a szövetséges erőkhöz.

A foglyok feltörtek egy katonai raktárt, ahonnan sikerült náci katonai egyenruhát és fegyvereket lopniuk, és a meneküléshez ellopták a táborparancsnok, Rudolf Höss Steyr 220-as nyitott gépkocsiját.

Volt egy olyan legenda, hogy miután kiszabadultunk, levelezőlapot küldtünk Hössnek, és megköszöntük, hogy kölcsönadta a kocsit. De ez nem igaz, nem így történt. Semmi ilyesmit nem csináltunk

– mesélte öt éve Piechowski. Ő kiszabadulása után csatlakozott az ellenálláshoz. A háború után azonban számos más társával együtt, akik a lengyel ellenállás tagjaiként Londonban éltek, megint börtönbe került. A kommunista rezsim tízévi börtönbüntetésre ítélte, amiből hét évet kellett letöltenie. A táborból való látványos szökésről a BBC forgatott dokumentumfilmet, amiben Piechowski is szerepelt.

A nácik a háború alatt a Lengyelország déli részén található auschwitzi haláltáborban több mint 1,1 millió embert, köztük mintegy egymillió európai zsidót gyilkoltak meg 1940 és 1945 között.

(MTI; Kiemelt kép: Sean Gallup/Getty Images)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik