Ria Westergaard Pedersen dán újságíró 2015 decembere és 2016 januárja között ugyanazon turnussal volt Észak-Koreában, mint amelyikkel a héten elhunyt Otto Warmbier is.
A nő a BBC-nek adott interjújában elmondta, amikor megérkeztek az országba, nagyon szerettek volna egy közös képet a hadviseletbe öltözött katonákkal.
Előtte felvilágosították őket, hogy Észak-Koreában a törvények szerint tilos katonai épületekkel vagy konkrétan katonákkal fotót készíteni, ezért nagyon idegesek voltak.
Átbeszéltük a helyzetet, megegyeztünk, hogy mindannyian nagyon akarjuk azt a képet. Arra gondoltunk, hogy ha eléjük állunk, akkor azt a látszatot kelthetjük, hogy a katonák a háttérben vannak, és így nem üthetjük meg a bokánkat
– fogalmazott a nő.
És hogy miért mesélte el mindezt?
Ria Westergaard Pedersen sokat gondolkozott az elmúlt időszakban, hogy mi történt és mi nem történt akkor.
Számomra még mindig értelmezhetetlen a hivatalos verzió. Senki nem erősítette meg, csak Észak-Koreából jöttek hírek. Nem tudom megérteni, hogy az a fiú, aki olyan ideges volt egy fotó miatt is, ami még a legalitás határain mozgott, ellopjon vagy tönkretegyen egy propagandaplakátot. Személy szerint nem hiszem el, hogy bármi rosszat csinált.
Ő úgy látja, hogy mivel a férfi fiatal, jóképű amerikai volt, tudták, hogy jól mutat majd a propagandavideókban, amit mutogathatnak a világnak.
Otto Warmbiert 17 év kényszermunkára ítélték Észak-Koreában. 17 hónap után múlt héten kómában adták ki az Amerikai Egyesült Államoknak, de hétfőn éjjel meghalt.