Az új hidegháborútól rettegő Mihail Szergejevics Gorbacsov a BBC-nek a Szovjetunió bukásának 25. évfordulója alkalmából adott interjújában elmondta, szerinte akkor változott meg teljesen a világ, amikor a szovjet szuperhatalom szétesett.
Ami a Szovjetunióban történt, az én drámám volt. És dráma mindenkinek, aki az országban élt
– fogalmazott.
A puccs
1991. december 21-én este a televízióban közölték a megdöbbentő hírt, hogy a Szovjetunió már nem létezik.
Néhány nappal korábban Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna vezetői találkoztak, hogy felbontsák az uniót és megalakítsák a Függetlenek Államok Közösségét, Gorbacsov pedig nem tudta egységben tartani a nemzeteket.
Elárultak a hátunk mögött, a hátam mögött. Leégették az egész házat ahhoz, hogy rágyújtsanak egy cigarettára.
Négy nappal később, 1991. december 25-én Gorbacsov bejelentette lemondását. A Kremlnél utoljára húztak fel aznap a szovjet zászlót.
Úton voltunk a polgárháború felé, amit el akartam kerülni. Hatalmas pusztítást és rengeteg ember halálát okozhatta volna a harc egy olyan országban, mint a miénk, ami tele van fegyverekkel, ideértve a nukleáris féléket is. Nem hagyhattam, hogy megtörténjen, csak azért, hogy hatalmon maradjak. A lemondás volt a győzelmem.
Putyin és a szabadság
Leköszönő beszédében Gorbacsov kijelentette, reformprogramja eredményeként a társadalom szabadsághoz jutott. 25 évvel később arról kérdezték, mi a helyzet a mai Oroszországban.
A folyamat még nem lett befejezve. Őszintén kell beszélnünk erről. Vannak emberek, akik számára a szabadság bosszúságot jelent.
Gorbacsov valószínűleg itt Vlagyimir Putyinra gondolt, de nem kívánt ennél mélyebben belemenni a témába.
Azt azért elmondta, Putyin sosem kérte a tanácsát
Ő már mindent tud. Mindenki szereti a saját módján csinálni a dolgait. C’est la vie, ahogy a franciák mondják.
Parancs a lejáratásra
Gorbacsov az interjúban kritizálja a nyugati országokat, amiért provokálják Oroszországot.
Biztos vagyok benne, hogy a nyugati sajtó különleges utasításokat kapott Putyin lejáratására, hogy megszabaduljanak tőle.
Az egykori szovjet vezetőt arról is faggatták, mit gondol a megválasztott amerikai elnökről, Donald Trumpról.
Láttam a felhőkarcolóit, de sajnos még nem találkoztam vele, így nem is tudom megítélni a nézőpontjait. Mindenesetre érdekes szituáció. Oroszországban mindenki azt gondolta, hogy a demokraták nyernek. Köztük én is, bár nem mondtam.
Hogy vállalja-e a felelősséget a Szovjetunió bukásáért?
Bosszant, hogy Oroszországban az emberek nem értik igazán, mit tűztem ki célul és mit értem el. A peresztrojka megnyitotta az utat az együttműködés a béke felé. Csak azt sajnálom, hogy nem tudtam végigvinni.