Renzi szerdán, Angela Merkel német kancellárral Maranellóban folytatott megbeszélése után úgy nyilatkozott, hogy országa nem fogadhat be minden menedékkértőt és kitoloncolja a jogtalanul érkező migránsokat, de az olaszországi befogadási rendszer a menedékkérők nagy száma ellenére sem került az “összeomlás” szélére és Róma továbbra sem mond le az emberéletek megmentéséről.
Lombardia tartomány elnöke csütörtöki Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott,
Lombardia fogadta be eddig a legtöbb migránst a déli Szicíliával és Calabria tartománnyal együtt. A három tartományban tartózkodik az év eleje óta Olaszországba érkezett mintegy 105 ezer ember majdnem fele.
Rüh, TBC, malária
Az elmúlt néhány napban 18 ezer ember érkezett a dél-olaszországi kikötőkbe, akiket az olasz parti őrség koordinálásával a Líbia és Itália közötti tengerszakaszon mentettek ki. Csak szerdán négyezer embert szállítottak Szicíliába, ebből több mint ezren a Garibaldi olasz anyahajó fedélzetén érkeztek meg. A migránsok partra szállása lassan zajlik, mivel az embereket százas csoportokban engedik le a hajókról az első egészségügyi vizsgálat és fényképes azonosítás elvégzésére. A kikötőkben a migránsok fogadásában a Frontex európai uniós határügynökség, a vöröskereszt, tolmácsok és pszichológusok segítenek.
A szintén jelen levő olasz hatóságok a migránsok között megbújó embercsempészeket igyekeznek azonosítani. A SkyTg24 olasz hírtelevízió értesülései szerint a Lampedusa szigetén tavaly nyitott regisztrációs központ egyszerre 450 embert képes befogadni, de jelenleg 1200-an tartózkodnak ott. A dél-olaszországi Vibo Valentia kikötőjébe szállított migránsok között több rühes, tbc-s és maláriás beteg is volt.
Az olasz kormányzat korábbi tervei szerint szeptember elsejétől minden olasz megyének 70-70 menedékkérőt kellene elhelyeznie. A La Repubblica információi szerint ezt a kvótát a belügyminisztérium máris megemelte. Veneto tartományban több száz önkormányzat nemet mondott a menekültek befogadására.