Az ember legjobb barátjával működtetett gépekről szóló információk már a kora újkorból is fennmaradtak, de reneszánszukat a XIX. században élték.
Fotó: Wikimedia Commons
A britek annyira szívesen használták kutyáikat ilyen célra, hogy még egy külön, rövid lábú fajtát is tenyésztettek ki a célra, mely a Turnspit nevet kapta. A faj első említése 1576-ból származik, de a fajta a XX. század elejére eltűnt.
Válogatásunkban a legszélesebb körben használt, illetve leghajmeresztőbb példákat mutatjuk be.
Tejből vajat
画像は、明治10年、東京上野公園で開かれた第一回内国勧業博覧会に出品された「犬力機」です。これは、犬の力を利用してバターを練製する機械だそうです。バターはおいしいですが、力を利用される犬にとっては迷惑かもしれませんね。 pic.twitter.com/6AKTO50SKV
— 国立公文書館 (@JPNatArchives) October 7, 2015
Japán a Meidzsi-kor (1868-1912) során nyitotta meg kapuit a világ előtt, tüntette el a sógunok rendszerét, a feudalizmust demokrácia vette át, és kezdte meg a felzárkózást a Nyugathoz. Ez azonban nem jeelntette azt, hogy mindenben azonnal elkezdték másolni a fejlett világ példáit.
Az 1877-ben, Tokió egyik legnagyobb parkjával megrendezett első japán ipari kiállítás egyik gépe nem a hirtelen divatossá váló szenet, vagy gőzt használta, hanem annál sokkal hétköznapibbat: egy kutya erejét.
A japán Nemzeti Archívum néhány napja megosztott fotóján egy taposómalomhoz hasonlító eszköz látható, amely egy köpülőhöz van csatlakoztatva, melynek verőjét az állat mozgása indítja be.