Holger Apfel az előző héten csütörtökön jelentette be, hogy azonnali hatállyal távozik az elnöki tisztségből, és a szászországi tartományi parlamentben sem vezeti tovább az NPD frakcióját. Lemondását egészségi problémákkal indokolta, azt állította, hogy kiégett a pártban végzett munkában és betegállományba kell mennie.
Aktivistát zaklatott?
Az elnökség hétvégi ülésén azonban kiderült, hogy más is lehet a háttérben – írta a Der Tagesspiegel. Az értekezleten a párt szászországi szervezetének vezetője, Holger Szymanski beszámolt egy fiatal aktivistával folytatott beszélgetéséről, aki azt mondta, hogy a lemondott elnök szexuálisan zaklatta őt. Szymanski megítélése szerint “a fiatal bajtárs szavahihető” – mondta a lapnak az ülés egyik résztvevője.
Az elnökség írásban kért felvilágosítást Holger Apfeltől. Jelezték, hogy amennyiben két héten belül nem válaszol vagy nem tudja hitelt érdemlően cáfolni a vádat, kizárják a pártból. Az NPD szigorúan elítéli a homoszexualitást – tette hozzá beszámolójában a berlini liberális lap.
Nincs pénz bérekre
Az NPD-t a vezetési krízis mellett egyre mélyülő pénzügyi válság is sújtja. A héten a pártközpont hét főállású munkatársa közül ötnek felmondtak, mert nem maradt pénz a fizetésükre.
A Bundestag – a törvényhozás alsóháza – februárban leállította a negyedévenkénti mintegy 300 ezer eurós állami támogatás folyósítását folyósítását, mert az NPD nem fizetett be egy több mint egymillió eurós büntetést, amelyet a szövetségi közigazgatási bíróság vetett ki 2012 decemberében a párt gazdálkodásáról szóló pénzügyi beszámoló ellenőrzése során kimutatott szabálytalanságok miatt.
A pártnak az 1,27 millió eurós büntetés mellett jelentős nagyságú tartozást is törlesztenie kell. A legutóbbi, 2011-es pénzügyi beszámolója alapján 950 ezer eurós adósságot halmozott fel.
Kérték a betiltását
A széles körben neonáci szellemiségűnek tartott pártot a betiltás is fenyegeti. A törvényhozás felsőháza, a Bundesrat december elején kezdeményezte az alkotmánybíróságnál az NPD betiltását és felszámolását. A beadvány szerint a párt államellenes tevékenységet végez, és ideológiája rokonságban áll a nemzetiszocializmussal.
A párt a szeptemberi országos parlamenti választáson a szavazatok 1,3 százalékát szerezte meg, támogatottsága visszaesett a négy évvel korábbi 1,5 százalékhoz képest. Jelenleg két tartományban – Szászországban és Mecklenburg-Elő-Pomerániában – rendelkezik helyi törvényhozási képviselettel