A szerb közszolgálati televízió (RTS) esti híradójában Ivica Dacic miniszterelnök azt mondta, hogy továbbra is tiszteletben tartják az állampolgárok jogait, de ennél fontosabb a lakosság biztonsága, ezért döntött úgy a hivatal, hogy nem engedélyezi a szombati melegfelvonulást.
Fotó: AFP/Alexa Stankovic
Elmondta, az illetékes iroda több órás vita után döntött úgy, hogy nem engedélyezi a felvonulást. A rendezvény hívei egyebek mellett azzal érveltek, hogy annak engedélyezése jót tenne Szerbia arculatának, a másik oldal részéről viszont felmerült annak kérdése, hogy ha bárki is megsérülne, az milyen fényt vetne az országra – részletezte az ülésen történteket a szerb miniszterelnök, aki görögországi látogatását szakította meg a felvonulás engedélyezése körüli vita miatt. Dacic azt mondta, valójában azt kellett mérlegelni, hogy mi okozna nagyobb kárt, és úgy döntöttek, hogy – mivel nem tudják garantálni az emberek személyes és vagyoni biztonságát – inkább betiltják a szombatra tervezett összejöveteleket. Korábban arról számolt be a szerbiai média, hogy ha engedélyezik a szombati rendezvényt, akkor a felvonulás útvonalát 6500 rendőr biztosítja majd.
Minden tüntetést megtiltottak
Belgrádban 2001-ben tartottak először melegfelvonulást, de a résztvevőket ultranacionalista, szélsőséges csoportok tagjai, valamint futballszurkolók támadták meg, amire a rendőrség nem reagált időben, így őket is megtámadták. A felvonulás résztvevői közül többen megsérültek.
Ezt követően csak 2009-ben kísérelték meg újra melegfelvonulás megtartását, de a hatóságok betiltották azt, akkor is biztonsági indokokra hivatkoztak. Belgrádban csak 2010-ben sikerült megtartani az LMBT-közösség rendezvényét, a hivatalos szervek minden egyéb esetben a magas biztonsági kockázatra hivatkozva negatív döntést hoztak.
Egyébként a szombatra tervezett melegfelvonulással egy időben kilenc jobboldali szervezet jelentett be ellentüntetést. Ezeket is betiltotta a biztonsági szervek koordinációjáért felelős iroda.