Nagyvilág

Obama a katonai akció mellett döntött, Szíria kész visszavágni

szíria (szíria, ensz)
szíria (szíria, ensz)

Az amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy a kongresszus felhatalmazását fogja kérni az általa elhatározott, katonai fellépéshez. Közben Szíriában folyamatosan hagyják el otthonaikat az emberek.

Obama rámutatott, hogy noha meggyőződése szerint jogában állna elrendelni a támadást, az ügy fontossága miatt a – nyári szabadságáról a jövő héten visszatérő – törvényhozás vitáját és felhatalmazását kéri. Ez azt azt jelenti, hogy az Egyesült Államok legkevesebb 10 napig nem lép katonai akcióba Szíria ellen.

Obama a Szíriából visszatért ENSZ-ellenőrök által elvégzett helyszíni vizsgálatra utalva kijelentette, hogy a vegyifegyver-támadásokat nemcsak kivizsgálni kell, hanem azokkal szembe is kell szállni. Az elnök emlékeztetett rá: az amerikai kormány hivatalos értékelésben bizonyította be, hogy Bassár el-Aszad elnök rendszere felelős a szíriai főváros környékén augusztus 21-én elkövetett vegyifegyver-bevetésért, amelyet Obama “az emberi méltóság elleni támadásnak” nevezett.

“Az Egyesült Államok nagy biztonsággal úgy értékeli, hogy a szíriai kormány vegyifegyver-támadást hajtott végre Damaszkusz egyik külvárosában 2013. augusztus 21-én. Továbbá értékelésünk szerint a rezsim ideggázt vetett be a támadás alatt” – hangzott az amerikai kormánynak az incidenssel kapcsolatban pénteken kiadott értékelése, amely szerint a támadás legkevesebb 1429 embert, köztük legalább 426 gyereket embert ölt meg.

A katonák ujja a fegyverek elsütőbillentyűjén van

Szemtanúk szerint lakóépületekben, iskolákban és diákotthonokban helyeznek el katonai alakulatokat és felszerelést a kormányerők – adta hírül szombaton helyi lakosok beszámolóira hivatkozva a dpa német hírügynökség.

A hírszolgálati iroda szerint a szíriai főváros diplomáciai negyedében egy mecsetet már egyfajta kaszárnyává alakítottak át a kormányerők. Damaszkuszban a lakosság egy része megpróbál katonai szempontból kevésbé frekventált területeken biztonságosabb elhelyezést találni – számolt be erről a hírügynökség.

A szíriai állami televízió bejelentette, hogy az ország felkészült mindenfajta támadásra, majd az adó hazafias dalokat kezdett sugározni.

Vael Nadír al-Halaki szíriai miniszterelnök a nap folyamán közvetített beszédében hangsúlyozta, hogy “a hadsereget mozgósították, a katonák ujja a fegyverek elsütőbillentyűjén van”.

A szíriai biztonsági szolgálat egyik magas rangú képviselője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy már bármelyik pillanatban számítanak az agresszióra és megismételte, hogy országa kész bármelyik pillanatban visszavágni. “Ez a jogtalan agresszió nem maradhat válasz nélkül” – tette hozzá. A katonai csapások szószólói olyan “rossz ügyet szolgálnak, amelynek semmi köze se az erkölcshöz, se a nemzetközi joghoz” – emelte ki a nyilatkozó.

Figyelmeztetés Washingtonnak

Az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka szombaton figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ha csapást mér Szíriára, az “az országon kívül reakciókat fog kiprovokálni”. Mohammad Ali Dzsafari az ISNA iráni hírügynökség jelentése szerint úgy fogalmazott: illúzió, ha az amerikaiak úgy gondolják, hogy a térségbeli katonai beavatkozás Szíriai határain belül korlátozott marad. Figyelmeztette az Egyesült Államok szövetségeseit, hogy amennyiben részt vesznek egy ilyen katonai akcióban “az nemzetbiztonságukat korlátozná”. Dzsafari megismételte azokat a fenyegetéseit is, amelyeket néhány nappal ezelőtt Izraellel szemben hangoztatott.

Menekülnek az emberek

A dpa német hírügynökség a szíriai-libanoni határ egyik átkelőjénél készített helyszíni riportjában arról számolt be, hogy már kora reggel hosszú sor kígyózott a maszaai határátkelőnél, a szíriai rendszámtáblájú személyautók utasai egy esetleges amerikai katonai csapás elől biztonságot keresve hagyták el hazájukat. A beszámoló szerint ennél a határátkelőnél az utóbbi két nap alatt mintegy 15 ezren utaztak be Libanonba, és többségük a kormányerők által ellenőrzött területekről indult útnak.

A Reuters brit hírügynökség egy meg nem nevezett damaszkuszi ENSZ-forrásra hivatkozva arról adott hírt, hogy a világszervezet különféle szakosított szervezetei csökkentették a Szíriában dolgozó képviselőik számát. A Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR), a Gyermekalap (UNICEF), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Világélelmezési Program (WFP) képviselői tevékenykednek Szíriában mintegy ezer fős létszámmal. A forrás szerint az ENSZ képviselőinek a többsége már csütörtökön elhagyta Szíriát. A brit hírszolgálati iroda ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Alessandra Velucci, az ENSZ szíriai segélyprogramjainak szóvivője pénteken nem kommentálta az ENSZ-alkalmazottak távozásáról szóló értesülést.

A Reuters szerint több ország már attól is eltanácsolja az állampolgárait, hogy Libanonba utazzanak, így Nagy-Britannia, Franciaország, Kuvait és Bahrein. Bécs csak arra szólította fel az osztrákokat, hogy Libanonba utazásuk előtt lépjenek kapcsolatba hazájuk ottani nagykövetségével.

A brit hírügynökség vezető biztonsági forrásra hivatkozva közölte, hogy egyedül csütörtökön mintegy 14 ezer külföldi – többségében európai – hagyta el Libanont.

Putyin tárgyalni akar

Az orosz államfő szerint elképesztő ostobaság lett volna a szíriai kormány részéről, hogy akkor vessen be vegyi fegyvert, amikor hadserege ellentámadásban van és bekeríti az ellenzéki erőket. Vlagyimir Putyin egyebek között erről beszélt szombaton vlagyivosztoki munkalátogatásán, és kezdeményezte a szíriai válság megvitatását a szentpétervári G20-as csúcstalálkozón.

“Hogy mit is mondanék neki (Barack Obamának)? Nem is tudom. Elsősorban nem mint kollégámhoz, nem mint az Egyesült Államok elnökéhez, nem mint államfőhöz, hanem mint Nobel-békedíjashoz fordulnék” – mondta az orosz elnök arra a kérdésre, miről beszélne az amerikai elnökkel.

Putyin szerint nem szabad elfelejteni, hogy az Egyesült Államok az utóbbi évtizedekben hány alkalommal kezdeményezett fegyveres összecsapásokat a világ különböző régióiban. “És ez vajon megoldott egyetlen egy problémát is?” – kérdezte, és Irakot, valamint Afganisztánt említette, ahol “sem nyugalom, sem demokrácia nincs, amire partnereink törekedtek”. Úgy vélte, hogy mindezt figyelembe kell venni, mielőtt a bombázásokról döntést hoznak, amelyeknek a békés lakosok is áldozatul esnek.

Vlagyimir Putyin szerint kritikán aluliak és más államokkal szemben tiszteletlenek azok a washingtoni nyilatkozatok, hogy a szíriai hatalom állítólagos vegyifegyver-használatáról szóló bizonyítékok titkosak. Az, hogy Washington nem akarja bemutatni a bizonyítékokat, azt jelenti, hogy azok nem is léteznek – mondta az orosz államfő. Arra szólította fel Washingtont, hogy tárja azokat az ENSZ-ellenőrök és a világszervezet Biztonsági Tanácsa elé.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik