Nagyvilág

Le Monde az “Orbán Viktorhoz közelálló oligarchákról”

szántóföld (föld, mezőgazdaság, )
szántóföld (föld, mezőgazdaság, )

Magyarországnak nincs olaja, de van termőföldje címmel közölt terjedelmes riportot a vezető francia liberális napilap.

A földmoratórium 2014-es lejártának közeledtével versenyfutás kezdődött azért, hogy a több mint 5 millió hektárnyi termőföld magyar kézben maradjon. Ezt szolgálja a júliusban elfogadott új agrártörvény is – írja a Le Monde. Roszik Péter, a Győr-Moson-Sopron megyei agrárkamara elnöke azt mondta, hat-nyolcszoros a túljelentkezés a termőföldre.

A földéhség pedig – véli a lap – kiélezte a feszültségeket a kistermelők és az “Orbán Viktorhoz közelálló oligarchák” között, akiknek az állam a közelmúltban nagyon alacsony áron mintegy 100 ezer hektárnyi földet adott bérbe húsz évre. A lap tudósítója szerint a mezőgazdaság az uniós támogatások és amiatt számít nagyon jó üzletnek, mert legalább öt évig adómentes jövedelmet jelent a bérbeadás.

“Az ügyesebbek így akár évente 75 millió forintot is zsebre tudnak tenni ezer hektáronként. Ha a külföldiek szabadon befektetnének, a földárak emelkednének, de a bevétel kevésbé lenne jövedelmező” – írja a lap. Ismertetve a jobbikos képviselők tiltakozását a kilencvenes évek elején legálisan megvásárolt olasz Benetton-birtok ellen, a szerző úgy véli, hogy a kormány is “kijátszotta az idegengyűlölő kártyát” azzal, hogy bejelentette a gyanús zsebszerződések felszámolását.

Korábban Budai Gyula azt mondta: Magyarországon nem léteznek földoligarchiák. Aki mást állít, az ezzel a fogalommal nincs tisztában – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, aki szerint az oligarcha szó azt jelenti, hogy egy pénzember gazdasági hatalmán keresztül részt vállal, illetve kér a politikai hatalomból is, ilyen szereplő pedig jelenleg nincs Magyarországon. Hozzátette: olyan pénzemberek, akiket oligarcháknak lehet nevezni ugyan nincsenek a magyar mezőgazdaságban, de jelentős – magyar viszonyok között jelentősnek mondható – birtoktestek igen.

Budai Gyula elődje, Ángyán József lapunknak ugyanakkor azt mondta, néhány száz agrároligarcha lehet az országban. Ők olykor összecsapnak, de a végén kiegyeznek egymással, hiszen holló a hollónak nem vájja ki a szemét. Ha ezek a gazdasági érdekcsoportok közvetlen politikairányító szerephez jutnak, annak a köz szempontjából katasztrofálisak lehetnek a következményei.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik