Nagyvilág

Újabb fajok tűnhetnek el

Huszonöt főemlősfaj került mára a kihalás szélére, és globális összefogásra lenne szükség ahhoz, hogy megvédjük őket az illegális csempészet és az erdőirtások következményeitől - közölték hétfőn kutatók.

A különösen veszélyeztetett fajok közül hat Madagaszkár szigetén él, Afrika délkeleti partjainál, öt további faj Afrikában, öt Dél-Amerikában, kilenc kihalással fenyegetett faj pedig Ázsiában.

A Természetvédelmi Világszövetség (International Union for Conservation of Nature, IUCN) jelentését az indiai Haiderábádban, egy nemzetközi biodiverzitási konferencián ismertették.

A megőrzésükre tett erőfeszítéseknek köszönhetően több főemlősfaj már lekerülhetett a veszélyeztetett fajok listájáról, amelyet kétévente állítanak össze a világ vezető főemlősszakértői. Az idei jelentés kitér arra, hogy a madagaszkári makikat súlyosan veszélyezteti, hogy szűkül az életterük, és az illegális vadászat is tizedeli őket az országban 2009-ben bekövetkezett hatalomváltás óta.

A legveszélyeztetettebb főemlősök között van a fürgemaki (Lepilemur septentrionalis), amelyből csupán 19 ismert egyed él Madagaszkáron. “A makik ma a világ legveszélyeztetettebb emlősei között vannak otthonukban, Madagaszkáron a több mint három éve tartó politikai krízis és a hatékony intézkedések hiánya miatt” – magyarázta Christoph Schwitzer, a tanulmányban részt vevő Bristoli Természetvédelmi és Tudományos Alapítvány munkatársa.

“Hasonló krízis van Délkelet-Ázsiában is, ahol a vadon élő állatokkal való kereskedelem miatt számos főemlősfaj nagyon közel került a kihaláshoz” – tette hozzá Schwitzer.

A Földön élő 633 főemlősfaj több mint felét kihalás fenyegeti olyan emberi tevékenységek miatt, mint az égetések vagy a trópusi erdőségek kiirtása, illetve a főemlősök vadászata és az illegális állatkereskedelem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik