Nagyvilág

A politikusok életkoráról sem írhatnak az újságírók Ukrajnában

Akár öt évre is börtönbe csukhatják a politikusok bizalmas információnak számító életkorát leközlő ukrán újságírókat.

Egy kijevi alkotmánybírósági döntés értelmében pénzbüntetéssel, elzárással, illetve javító-nevelő munkával büntethetők azok az ukrán újságírók, akik politikusok és üzletemberek magánéletéről írnak az érintettek beegyezése nélkül. A törvény ezt kizárólag nemzetbiztonsági okokból, a gazdasági jólét, valamint az emberi jogok érdekében teszi lehetővé.

Magán- és családi életre vonatkozó információnak számít az érintett személy és családtagjai bármilyen, ingó és ingatlan vagyonára, körülményeikre, a velük kapcsolatos eseményekre vonatkozó értesülés. Ezek bizalmas értesülésként kezelendők. Ilyenek a nemzetiség, a képesítés, a családi állapot, a vallási meggyőződés, az egészségi állapot, a lakcím, a születési hely és időpont és a tartózkodási hely is.

Az alkotmánybírósági döntés után két évig terjedő javító-nevelő munka, hat hónaptól három évig terjedő elzárás, továbbá 1000-2000 dollárnak megfelelő pénzbüntetés fenyegeti a politikusok és üzletemberek magánéletéről a beleegyezésük nélkül gyakran író ukrán újságírókat. “Bűnismétlés” esetén 5 évi börtön is kiszabható.

Az újságírók abban az esetben mentesülnek a büntetés elől a tájékoztatásról szóló törvény 29. paragrafusa értelmében, ha bizonyítani tudják, hogy az adott információ társadalmi jelentőségű, vagy esetleges károkozást lehet vele megelőzni.

Andrij Sevcsenko ellenzéki politikus, aki január 17-ig az ukrán parlament szólásszabadság- és tájékoztatási bizottságát vezette, úgy értékelte kedden kihirdetett alkotmánybírósági döntést, mint a “az ukrán hatalmon belül virágzó korrupció konzerválására tett kísérletet”.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik