Szűcs R. Gábor: Szlovén uniós elnökség
France Prešeren XIX. századi romantikus költőt a legnagyobb szlovén irodalmárnak tartják. Egyik verse lett Szlovénia himnusza. A róla elnevezett téren, Ljubljana központjában, ahol a szobra áll, a független Szlovénia megalakulásának harmincadik évfordulóján, 2021. június 25-én két, nem hivatalos megemlékezés is lezajlott. Az egyik a Janša-kormány elleni, a demokratikus Szlovéniát visszakövetelő, több ezres „alternatív demonstráció”, a másik, ezzel egyidőben és ugyanott a láthatósági kabátot viselő, tucatnyi „sárga mellényes” megmozdulása volt. Az „alternatívok” megemlékeztek az 1941–45-ös Népfelszabadító Háborúban elesettekről is. A „mellényeseké” viszonylag új jelenség Szlovéniában: nézeteik ugyan eléggé zavarosa, de szélsőjobboldali jellegük nyilvánvaló. Szerintük a demokratikus pártok a kisebbséget képviselik, „Soros fizetési listáján vannak”, és a kommunista Jugoszlávia visszaállítását készítik elő. A zavargások miatt, amelyeknek szerencsére nem volt sérültjük, a demokratikus oldal a beszédeket a téren lévő ferences templom lépcsőjén tartotta meg. Az indulatok azonban magasra csaptak. És a szlovén uniós elnökség kezdetéig ekkor már csak öt nap volt hátra.
Wagner Péter: Afganisztán – húsz év után végjáték?
Tizenöt nappal a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után egy szovjet gyártmányú Mi-17-es szállítóhelikopter emelkedett fel Tádzsikisztán hegyvidéki részén. Ha bárki civil szemtanúja lett volna az eseménynek, feltűnhetett volna, hogy a megszokott tarka kamuflázs helyett ez a helikopter sötétszürke színt viselt, és festéséről hiányzott minden azonosító jelzés vagy nemzeti színű zászló. A Mi-17-es valójában a Központi Hírszerző Ügynökség tulajdona volt, utasai pedig CIA ügynökei, akik George Bush elnök utasítására elsőként készültek megérkezni Afganisztánba. A célpont a 4000 méter magas hegyek között fekvő Pándzsír-völgy volt, ahol a tálibokkal szembeni ellenállás egyik utolsó bázisa működött.
A hétfős CIA-csoport vezetője a Gary Schroen volt, aki az 1980-as években kezdte szakmát az afgán mudzsahedeket támogatva, és éppen nyugdíjazásból hívták vissza a titkosszolgálat vezetői, hogy megszervezze és vezesse az első Afganisztánba küldendő csapatot. Az élelmiszer, a kommunikációs és orvosi felszerelések mellett a legnagyobb csomagot a hárommillió dollárnyi készpénz jelentette, amellyel a tálibellenes erők támogatására készültek a hírszerzőtisztek. Schroennek az első hónapokról szóló emlékirataiból nemcsak az szűrődik le, milyen volt a hírszerzői munka a mindennapokban, hanem értesülünk az amerikai döntéshozók között uralkodó kaotikus állapotokról is, vagy a tálibokkal szemben álló afgán hadurak belső konfliktusairól.
Az új hatalmi konstellációba mindenki beleszólást kér, elsősorban a tálibok, de az egykori ellenségek, Kína, Oroszország vagy Irán is.
Széky János: Itt járt Pegazus
Az ellenzékben többen fölvetették, hogy Orbánnak ezek után le kellene mondani.
Utána is történt egy és más, de addigra már mindenki megszokta, hogy ez a kormány és semelyik tagja nem mond le semmiért.
Lehetne szakmai-jogi eljárást folytatni, különös tekintettel az EU-ban uralkodó szigorú adatvédelmi rezsimre, de az illetékes még az évtizedek alatt megszokott arcátlanságán is túltesz: „a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) egyelőre nem foglalkozik a témával, mert Péterfalvi Attila a hatóság vezetője szabadságon van”.
Volna még a rendes bírósági út. Varga Zoltán jogi lépésekre készül, Kálmán Olga feljelentést tesz, lapzártakor még nem tudni, kik követik őket. Kíváncsi vagyok, mi lesz az eredménye. Mint ÉS-esnek, eszembe jut a bevált taktika: amikor a Tokaj-ügy kipattant, Orbán az első zavarodottság után magabiztosan kijelentette, hogy nem volt semmiféle taggyűlés. Aztán be is bizonyították. „Az nem tartozott a per tárgyához, hogy a felperes tagjai és mások tartottak-e bármiféle összejöveteleket, ott elhangzottak-e olyan kijelentések, amelyek a perbeli cikkben szerepelnek” – állt a másodfokú ítélet tizenhét oldalas indokolásának egy eldugott helyén. Azzal mindenki megnyugodott.
Kovács Zoltán: Pitralon és hajzselé
Mi marad utánuk? Itt marad utánuk a gyűlölködés és a soha nem látott széthúzás. Szinte naponta hallom azt a nagy előszeretettel emlegetett, jobboldali politikai szakik által hirdetett tézist, hogy a politikusi tehetség elsősorban a hatalom megragadásának művészete, de az már elfogadhatatlan és föltétlen téves, hogy eddig is tart. Mindjárt itt van előttünk egy tragikus politikusi életpálya, Orbán Viktoré. Szinte minden pillanatban képes volt megragadni a politikai hatalmat, de aztán, valahányszor megragadta, bebizonyította azt is, hogy ennél többre nemigen képes. Pedig lehet-e izgalmasabb és felemelőbb politikusi cél, mint távlatot nyújtani a szegényeknek? Kiemelni azokat, akik olyan környezetben élnek, amelyikben segítség nélkül nincs semmilyen lehetőség. Aligha lehet szebb feladat, de ezeknek legföljebb lózung jutott: nem hagyják őket az árokparton. Ahogy ez jutott az időseknek meg a betegeknek is. Helyette tíz év alatt egyik társadalmi feszültséget követte a másik. Ennek következménye, hogy Magyarország jövője soha nem volt annyira bizonytalan, mint most, 2021-ben.
Gadó Gábor: Jogállam szabadságon
Kovács Zoltán államtitkár az ún. megfigyelési botrány kapcsán (lásd még „Pegasus-ügy”) az abouthungary.hu-n közölt írásában idéz a belügyminiszter Szél Bernadett független országgyűlési képviselő kérdéseire adott válaszából. Pintér Sándor közleménye hangsúlyozza, hogy 2010 óta Magyarországon nem került sor illegális megfigyelésre, a regnáló jogállam „(…) minden személy esetében minden időben a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt és jár el”. Ezzel a politikus a megfigyelés tényét illetően nem mondott sem „igent”, sem „nemet”, azt tette csupán egyértelművé, hogy az állam arra följogosított szervei bármit is tettek vagy nem tettek, teljesítették az irányadó törvényi előírásokat.