A nyár elején még bizonytalanok voltak az ingatlanközvetítők a változásokat és a várható irányt tekintve, ez év őszére már egyértelműen kirajzolódott számukra, hogy bizony elérte csúcspontját a legutóbbi ingatlanpiaci hullám, és innentől ismét lefelé tartunk.
A várakozásokra vonatkozóan problémát okozott a CSOK-ban bekövetkező, július 1-jei változások, amelyek küzül az egyik legfontosabb, hogy már használt lakásokra is felhasználható lett a támogatott CSOK-hitel. A Balla Ingatlan dél-budai irodáinak régiós vezetője Nagy Csaba szerint a július 1-jétől hatályba lépő változások bezavartak az ingatlanpiaci várakozásokba, illetve a helyzet reális értékelésébe. A feltételezések szerint
A cég XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője Rácz Gyula arra is felhívta a figyelmet, hogy
Ráadásul a július 1-jén realizálódó CSOK-változások nem hozták meg a várt változást: nem jött lendületbe a piac, nem jelentek meg nagy számban a CSOK-hitelt kihasználó vevők. Ennek következtében pedig jelenleg is csak átlagos, közepes a forgalom, miközben az árak stagnálnak.
Nincs kereslet, mindenki kivár
Míg az idei év első hónapjaira még az volt jellemző, hogy a korábbiakhoz hasonlóan alakult az ingatlanpiaci forgalom, és kisebb áremelkedést lehetett tapasztalni, a második negyedévben ezt mintha elvágták volna – foglalta össze a helyzetet a I., II. és XII. kerületi iroda szakmai vezetője, Nagy Andrea. Röviden: nincs kereslet, mindenki kivár.
A XIV. és XVI. kerületi iroda szakmai vezetője, Sebestyén Tamás is úgy vélekedett, hogy szinte minden vásárlói szegmensben csökkenés következett be az ingatlanpiacon. Ennek szerinte a legfőbb oka, hogy
Az ingatlanközvetítők számára ez azt jelenti, hogy a korábbinál többször kell megmutatniuk egy-egy lakást az érdeklődőknek, mire az megtalálja a vevőjét. A VIII. és IX. kerületi iroda szakmai vezetője, Hart Erszébet azt hangsúlyozta, hogy az érdeklődők egyre több lakást hasonlítanak össze, egyre lassabban döntenek a vásárlásról, és inkább csak azok az ingatlanok kelnek el, ahol nagyobb alkura nyílt lehetőség.
Lasszóval kell fogni a vevőket
Miközben hatalmas most a kínálat, vevőt már lasszóval kell fogni – tapasztalja a XIII. kerületi iroda szakmai vezetője. Tóth Viktória véleménye szerint erre lassan rájönnek az eladók is. A belvárosi iroda szakmai vezetője, Schneider Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy
Hozzátette, hogy éppen emiatt egyre többen kérik ingatlanos segítségét az értékesítésben, hiszen saját maguk nem tudják felmérni ingatlanjuk reális értékét. A hirdetési árakból, vagy a hirdetési portálokon megjelenített átlagárakból ugyanis nem tudnak kiindulni, mivel azok nem festenek valós képet a piacról. Az ilyen adatok alapján beárazott, illetve mondhatjuk, hogy túlárazott ingatlanokra nem érkezik vevő.
Stagnálnak az árak a fővárosban és környékén
Ami az árakat illeti, egyre inkább csak stagnálásról lehet beszélni szerinte. De nemcsak a belvárosban tapasztalják, hogy megtorpantak az árak, hanem Budapest-szerte és környékén is. A dunakeszi iroda szakmai vezetője Balla Frigyes is úgy érzékelte, hogy mára visszaesett a vevői érdeklődés az ingatlanpiacon, és ezzel együtt az árak emelkedése is mintha megtorpant volna. A szakértő véleménye szerint mindennek köze lehet a Magyar Állampapír Plusz nevű államkötvény kibocsátásához, mely érdeklődőket vont el az ingatlanpiacról.
Balla Frigyes nem is számít változásra a jövőben, vagyis az áraknál inkább stagnálást valószínűsít, de úgy véli, hogy
Rácz Gyula László is úgy látja, hogy hamarosan egy rövid időre beinduló árkorrekcióra lehet számítani, melynek során várhatóan 5-10 százalékos mértékben ereszkedhetnek az ingatlanárak. Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy ez az árcsökkenési folyamat lassan alakul ki. Ennek oka, hogy az eladókat nehezen lehet meggyőzni arról, hogy a piacon jelenleg csak a jól árazott ingatlanok adhatók el belátható időn belül.Nagy Andrea azonban már konkrét jeleit is látja annak, hogy az eladók reagálnak a változó keresletre. Megjelentek ugyanis azok a tulajdonosok – egyelőre csak a panellakások piacán – akik alacsonyabb hirdetési árakat határoznak meg, mert valóban el szeretnék adni az ingatlanjukat, belátható időn belül. Így ma már újra találunk 25 millió forintos hirdetési árakat is kétszobás panelekre a III. kerületben, míg nemrég 30-32 millió forint alatt nem volt ajánlat.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba