„A következő egy évre vonatkozó várakozások javulása annak köszönhető, hogy a kkv-mutató 10 részindexe közül a legtöbb stagnált vagy növekedett. Ezen belül is az uniós pályázatok megítélése és a vevőkkel kapcsolatos várakozások javultak nagyobb mértékben, míg a gazdaságpolitika és a közterhek megítélése az elmúlt negyedév nagy visszaesését követően nem romlott tovább” – összegezte az eredményeket Németh László, a K&H kkv-marketing főosztályvezetője.
Uniós pályázatok
Ennél a részindexnél a javulás hátterében az áll, hogy nagyjából 36 százalékkal emelkedett az egy év alatt átlagosan benyújtott pályázatok száma. Továbbá 5 százalékponttal nőtt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek számukra érdekes pályázati lehetőséget találtak. „A növekedés összefügghet azzal, hogy tavaly nyáron megszüntették a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárást. Ennek következtében pedig újra megnyíltak az Európai Bizottság által befagyasztott uniós források” – magyarázta a kkv-szakértő.
Vevők és fizetési határidők
A vevőkkel kapcsolatos várakozások is tudtak javulni, ami azért lényeges, mert a vállalkozások helyzetét meghatározó tényezők közül ez a terület a legfontosabb. Jelenleg átlagosan 28 munkanapos fizetési határidővel szembesítik a vevők a cégeket, így mintegy 4 nappal csökkent az átlagos fizetési határidő az előző negyedévhez képest. Pozitív tendencia a folytatást illetően, hogy nyár közepén a belső fogyasztás is túljutott a mélyponton, és folyamatosan bővül a kiskereskedelmi forgalom.
Nagyító alatt az állam
Míg az elmúlt negyedévben a közterhekkel és a gazdaságpolitikával kapcsolatos várakozások nagymértékű romlása miatt csökkent az index, most ez a két tényező stagnált. Továbbra is a vállalkozások fele (49 százalék) várja a közterhek növekedését, ugyanakkor csökkent azoknak az aránya, akik nagyobb mértékű növekedést prognosztizálnak. Mindezek mellett a cégek 27 százaléka számít arra, hogy a kormányzat következő egy évi munkája inkább vállalkozásbarát lesz. Ez 4 százalékpontos növekedés az előző negyedévhez képest.
A legkisebbek továbbra is pesszimisták
Az ágazatok közül a mezőgazdasági cégek bizalma fordult a leginkább pozitív irányba, míg a kereskedelmi szektorban nem látható számottevő változás. A várakozások javulása minden árbevétel-kategóriában megfigyelhető. Helyzetüket tekintve szokásos módon a középvállalkozások a legoptimistábbak, várakozásaik már a pozitív tartomány körül mozognak (-1 pont), azonban a mikrovállalkozások továbbra sem látják olyan derűsen a jövőjüket.