Negyvennyolc órán belül előzetes letartóztatásba kerül Tarsoly Csaba, a Quaestor volt tulajdonosa – értesült kormányzati forrásból a Hír24.
Rogán Antal fideszes frakcióvezető tegnap a Parlamentben úgy fogalmazott, “gyors munkavégzést várunk el a hatóságoktól”. Ami ezúttal biztosan nem porhintés – úgy tudjuk, valóban erőteljes politikai nyomás nehezedik a nyomozóhatóságra, hogy a Quaestor-ügy összes gyanúsítottján mielőbb kattanjon a bilincs.
A kormány a politikai jelentőséget is hordozó, országos felháborodást kiváltó ügy élét, amely az egyebek mellett kiváló fideszes kapcsolatokkal rendelkező Tarsolyon keresztül a kormányra is „ráéghet”, a gyors, az ellenzék által is sürgetett letartóztatásokkal szeretné elvenni. Bár Tarsolyék előzetes letartóztatását a nyomozóhatóság indítványára a bíróság minden bizonnyal elrendeli, a kormány számára az sem jelentene problémát, ha később, a bírósági szakaszban esetleg mégis kiengedné az előzetesből a vádlottakat a bíróság.
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Tarsoly tarsolya
Információink szerint készül még egy új, úgynevezett “lex offshore” törvény is, amely lehetővé tenné a „bűnöző brókercégek” külföldi székhelyű vállalkozásokban lévő, vagy időközben oda mentett vagyonának zárolását.
Mint tegnap írtuk, Rogán már a mai napon a Ház gazdasági bizottsága elé vitt egy másik törvényjavaslatot, melyet várhatóan sürgősséggel tárgyal és hónap végére el is fogad a parlament. Rogán javaslata lehetővé tenné, hogy még a büntetőeljárás befejezése előtt a bíróság zárolhassa a károkozó pénzügyi szervezetek, illetve tisztségviselőik személyes vagyonát.
Mivel a brókercégeknél csak a bűnvádi eljárás végén lehet vagyoni elzárást elrendelni, ha a bűnösségre vonatkozóan legalább a gyanúsítás megtörtént, ezért a kormány egy olyan passzust is betesz a javaslatba, amelyet a már folyamatban lévő ügyekre, azaz a Buda-Cash-, Honvéd-, Quaestor-ügyekre is alkalmazni lehet.
A jogilag több szempontból aggályos, a pénzügyi szervezetek megkérdezése nélkül, a „hatékonyság” nevében különösen gyorsan eldöntött javaslat kiterjedne a meghatározó tulajdonosok, a cégvezetők, az igazgatótanács tagjai, a felügyelőbizottság tagjai, valamint a könyvvizsgálók személyes vagyonára is.