Gazdaság

Kivégzik saját magukat azok az építőipari kivitelezők, akik nem kötnek kötelező biztosítást

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
120–150 ezer építőipari kivitelezőnek kellett (volna) január 15-éig kötelező felelősségbiztosítást kötnie, hogyha kárt okoz a munkájával, akkor a biztosítása segíthesse a megrendelőnél a kár megtérítését. Az építőipari kötelező felelősségbiztosítás nevében hasonló, mint a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás. Az autók esetében, aki nem köti meg a kgfb-t, az nem vehet részt a közlekedésben, illetve utólag büntetést kell fizetnie, úgynevezett fedezetlenségi biztosítást, ami naponta jóval nagyobb összeg (2025-ben személyautóknál napi 850–2040 forint között), mint maga a kgfb lett volna. Ezúttal olvasói kérdésekre válaszolunk.
  • Hányan kötötték meg már a biztosítást?
  • Mi lesz azokkal az építőipari kivitelezőkkel, akik még nem kötötték meg a január 15-étől kötelező felelősségbiztostást?
  • Tényleg mindenkinek kötelező, a legkisebbeknek is?
  • Mi a helyzet az alvállalkozókkal? Nekik is muszáj megkötniük?
  • És ha nincs is kivitelezői tevékenység?

Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vetettek fel olvasóink a témával kapcsolatban. Hogy válaszokat adhassunk, a minisztériumot, a kamarát és a biztosítókat is megkérdeztük.

Először is arra voltunk kíváncsiak, hogy eddig az érintett építőipari kivitelező vállalkozások hány százaléka jelentette be a kamaránál, hogy megkötötte a felelősségbiztosítást.

Igen jelentős még azok száma, akik nem töltötték fel a szükséges dokumentumokat

– írta kérdésünkre a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) főtitkára, Csókay Ákos. Azért a kamarát kérdeztük, mert náluk futnak össze a szálak – a kamara oldalán kell a vállalkozásoknak online feltölteniük a biztosításuk dokumentumait, amint megkötötték a biztosítást. Az építőipari vállalkozásoknak egyébként regisztrálniuk kell magukat a kamaránál, amely nyilvános adatbázist működtet róluk. Haladékot nem adott az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), mivel október 1-jétől hatályos volt a jogszabály, miszerint január 15-től kell a biztosítás, és szerintük emiatt elég volt a felkészülési idő. Más kérdés, hogy a biztosítók sem érezték ezt így, nemhogy a vállalkozók – idő kellett, amíg elkészültek – jellemzően decemberre – az első biztosítások. Végül annyiban kaptak haladékot az érintettek, hogy a kamara csak március 3-ától kezdi majd ellenőrizni a biztosításokat.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik