Az egészségügy helyzete és a pénzügyi, illetve politikai korrupció miatt aggódtak a legjobban az emberek áprilisban – derül ki az Ipsos rendszeres nemzetközi felmérésének legfrissebb kiadásából. Az előző hónapban még az infláció miatt a megkérdezettek 49 százaléka aggódott – hasonló arányban nevezték tehát ezt problémának, mint a korrupciót – április elejére azonban ez az arányszám 5 százalékponttal csökkent.
Ez azért is érdekes eredmény, mert ugyan az infláció növekedése megállt, de még a stagnálással is a legmagasabbnak számít az európai uniós országokban, ráadásul másutt már mérhető csökkenést regisztráltak.
Érdemben nem változott ugyanakkor a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség miatti aggodalom: míg márciusban az összes megkérdezett 42 százalékát aggasztotta, addig áprilisban 41 százalékot. Amiatt azonban, hogy más országokban növekedett az e miatti félelem, hazánk a másodikról az 5. helyre csúszott vissza a nemzetközi listán.
Ebben a hónapban egy kicsit optimistábban tekintettek a jövőre a magyarok, mint korábban: a megkérdezettek 20 százaléka mondta azt, hogy az országban jó irányba haladnak a dolgok. Ez elsőre nagyon alacsony arányszámnak tűnik, de a márciusi 16 százalékhoz képest javulást jelent, azonban még így a lista legvégén maradtunk Peruval, Dél-Afrikával és Argentínával együtt. Igaz, a magyar pesszimizmushoz felzárkóztak a franciák és a lengyelek is.
A felmérés készítői a korábbiakhoz hasonlóan most is rákérdeztek a gazdasággal kapcsolatos várakozásokra is. Itt csak hibahatáron belüli, 1 százalékpontos elmozdulást tapasztaltak: míg márciusban a megkérdezettek 19 százaléka mondta azt, hogy Magyarország gazdasági helyzete jó irányba halad, áprilisban 18 százalék.