A májusi 10,7 százalékról júniusban 11,7 százalékra emelkedett az infláció Magyarországon. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára nőtt a leginkább – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal.
- A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal nőttek.
- Az éves maginfláció 13,8 százalékos volt.
- Az éves inflációs mutató a májusihoz képest 1,0 százalékponttal, a maginfláció 1,6 százalékponttal emelkedett.
- A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 7,3, ezen belül a szeszes italok 9,5 százalékkal, a dohányáruk 5,9 százalékkal kerültek többe.
- A tartós fogyasztási cikkekért 12,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 20,1, a szobabútorokért 19,7, a használt személygépkocsikért 17,6, az új személygépkocsikért 12,0 százalékkal kellett többet fizetni.
- A szolgáltatások díja 5,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a taxi 26,1, az üdülési szolgáltatás 10,5 százalékkal került többe.
A Portfolio cikke szerint elsősorban a tartós fogyasztási cikkek folytatódó áremelkedését érdemes kiemelni, ami arra utal, hogy a gyenge forintárfolyam is elkezdett begyűrűzni az árakba, ez a folyamat várhatóan csak erősödik a következő hónapokban. A portál emlékeztet: ennél nagyobb áremelkedési ütemet 1998 októbere óta nem láttunk.