Gazdaság

OKSZ: Így nem értelmezhető az extraprofitadó

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A szakmai érdekképviselet sajnálja, hogy arról nem volt egyeztetés.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közgyűlése áttekintette, milyen következményei lehetnek az úgynevezett extraprofit megadóztatásának. Az OKSZ szerint közös érdek megőrizni az áruellátás biztonságát a jelenlegi feszült gazdasági helyzetben, amely hátterében a vártnál nagyobb infláció, a termelői árak jelentős emelkedése, az energia drágulása és a munkaerőhiány húzódik meg.

A kereskedelem működési költségei, különösen a legnagyobb ráfordítást igénylő beszerzések költségei az inflációnál nagyobb ütemben növekedtek az elmúlt időszakban. Az extraprofit megadóztatása a jelenlegi kiskereskedelmi adómérték, továbbá az élelmiszer árstopba bevont termékek forgalmazási vesztesége mellett újabb, számottevő terhet jelent, tovább szűkíti a kereskedelmi vállalkozások gazdálkodási lehetőségeit – írták.

A szakmai érdekképviselet emlékeztet rá, az extraprofitadót

a kiskereskedelem esetében is az árbevétel alapján kell elszámolni, így közvetlenül nem kapcsolható össze a kiskereskedők profitjával és így nem értelmezhető.

A kiskereskedők árbevétele nőtt a tavalyihoz képest, ami azonban nem jelenti a profit növekedését, mert drágábban is szerzik be a  termékeket.

A családok védelme, a költségvetési egyensúly megőrzése, a gazdasági növekedés lehetőségeinek javítása alapérdek, amit az OKSZ nem vitat. Ugyanakkor úgy véli, figyelemmel kell lenni arra, hogy a kereskedelmet terhelő intézkedések a vállalkozások napi működésére, pénzügyi mozgásterére nagyon kedvezőtlen hatással vannak.

A kiskereskedelem a COVID idején válságadót fizetett, amelyet az ágazat, kiskereskedelmi különadóként, azóta is fizet. Az adó idei terhe 80 milliárd forint körüli, de ezen felül a kiskereskedelem viseli az árstop költségeit is, szakértői becslés alapján február és június között az OKSZ tagvállalkozásai 25-30 milliárd forinttal támogatták a magyar családokat. Az extraprofitadó 60 milliárd forintos előirányzatával együtt a kereskedelmi ágazat terhelése 200 milliárd forint lesz 2022 első félévében – tették hozzá.

Az ágazat legnagyobb súlyú szakmai tömörülése sajnálja, hogy az extraprofitadó előkészítésekor nem egyeztettek tagvállalkozásaival, amelyek ezt elengedhetetlennek tartják a kereskedelem működését meghatározó kérdésekben, éppen a kormányzati intézkedések végrehajtása és az árubiztonság megőrzése érdekében.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik