A gazdaságilag legfejlettebb húsz ország (G20-as csoport) Velencében tanácskozó gazdasági és pénzügyminiszterei megegyeztek a globális minimumadóról – jelentette be Olaf Scholz német alkancellár és pénzügyminiszter az MTI tudósítása szerint. A G20-országok megállapodtak abban, hogy meg akarnak egyezni a nemzetközi adózás új rendjéről – hangsúlyozta Scholz. Várakozásai szerint októberig megszülethet a minden részletet tartalmazó végső egyezmény, a reform pedig már 2023-ban életbe léphet.
Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter – amikor még csak közel voltak a megegyezéshez az új adózási keretekről – azt emelte ki, hogy az országcsoport pénzügyi forradalmat hajt végre, és hátat fordít a korábbi évtizedek eredménytelen gyakorlatának. A korábbi rendszer nem tette lehetővé, hogy forrásokat biztosítsanak a közszolgáltatások és a közjavak, valamint a globális felmelegedés elleni küzdelem finanszírozásához.
Janet Yellen, amerikai pénzügyminiszter gyors cselekvésre szólított fel a várható megállapodás érdekében. „A világnak most gyorsan kell cselekednie” – fogalmazott közleményében az amerikai politikus.
A globális minimumadóról évek óta folynak tárgyalások. Az elképzelések két alapon nyugszanak: egy legalább 15 százalékos minimumadó bevezetésén, illetve olyan rendszer kialakításán, amely a lehető legigazságosabb módon osztja el ezt az adót. A magyar kormány eddig ágált a globális minimumadó ellen.