A magyar építőipar látványosan és korábban nem tapasztalt ütemben nő, ezért a rendszerváltás óta először péntekre csúcstalálkozót szerveztek a kormány képviselői, a húsz legnagyobb építőipari vállalkozás küldöttei és az ágazat legfontosabb szereplői, a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek részvételével – jelentette be sajtótájékoztatón Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Budapesten, kedden.
Szeptemberben több mint 23 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, s ez a bővülési ütem várhatóan kitart az év hátralevő részében is – fűzte hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály megjegyezte: az építőiparban az első háromnegyed évben 130 százalékkal nőtt a megkötött szerződések száma. A családi otthonteremtési kedvezmény beváltotta a hozzá fűzött reményeket, az első háromnegyed évben közel nyolcezer új lakás épült – hangsúlyozta. A nemzetgazdasági miniszter szerint a lakásépítési engedélyek számának 52 százalékos növekedése azt jelzi, hogy van még lendület az ágazatban.
Gondot okoz a munkaerőhiány
Az építőipar újfajta kihívás elé került, az egyre erősödő munkaerőhiány miatt a munkaerő pótlása és szakképzése fontos kérdés lesz a jövőben, állapította meg.
A kormány célja az építőipari ágazati konzultációval, hogy valamilyen módon segítséget nyújtson a szektor képviselőinek abban, hogy „gond nélkül képesek legyenek teljesíteni megrendeléseiket”, illetve a nagyobb beruházások kifutásával is folytatódhasson az ágazat bővülése – összegezte Varga Mihály.
Az áfa-szabályok módosítása egyelőre nincs napirenden – fűzte hozzá.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke Koji László a sajtótájékoztatón elmondta, hogy idén az építőipar 25 százalékkal nőhet, ami 2200-2300 milliárd forint értékű teljesítményt jelent. Jelenleg 4000 milliárd értékű élő megrendelés állománya van az építőiparnak, és hónapról hónapra növekszik ez a szám – tette hozzá.
Koji László szerint amennyiben az építőipar nem képes növelni kapacitásait, akkor 2018-2019-ben legalább 550-600 milliárd forintos rés keletkezik a fizetőképes kereslet és a szektor kapacitásai között. A pénteki találkozón a szakma képviselői a miniszter elé terjesztik elképzeléseiket a beruházások élénkítéséről, a foglalkoztatási helyzet javításáról, a finanszírozási kérdésekről, illetve a cégek szervezettebb együttműködéséről – tájékoztatta a résztvevőket az érdekképviselet vezetője.
Kiemelt kép: A Liszt Ferenc-repülőtér 2B terminálján épülő utasmóló 2017. november 14-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd