Az ok nagyon egyszerű: a Szentszék nem támogathat olyan tevékenységet, amely károsítja az emberek egészségét
– mondta csütörtökön Greg Burke szóvivő egy közleményben.
A szóvivő hivatkozott arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a dohányzás évente hétmillió ember halálát okozza a világon. Mivel a Vatikánban nincsenek adók, az egyházi államban sokkal olcsóbbak a dohánytermékek, mint Olaszországban, ahol magas adók sújtják a cigarettát.
A vatikáni alkalmazottak, beleértve a nyugdíjasokat is, havonta öt karton cigaretta vásárlására jogosultak a városállamon belüli exkluzív boltokban, és sok olasz a Vatikánban dolgozó, nem dohányzó ismerősétől szerezte be az olcsó cigarettát. A szóvivő elismerte, hogy a cigarettaárusítás beszüntetése bevételkiesést okoz a Vatikánnak, de szerinte
semmiféle profit nem legitimálhat olyasmit, ami emberéletekbe kerül.
A tilalom nem vonatkozik a Szent Péter tér bárki által szabadon látogatható térségére, és egyelőre nem terjed ki a nagy méretű szivarra sem, amelynek füstjét nem tüdőzik le.
Egy 2015-ban Olaszországban megjelent könyv, a kiszivárogtatott vatikáni dokumentumokon alapuló Avarice szerint évi 10 millió euróval a cigarettaárusítás a második legjelentősebb bevételi forrás a Vatikán számára az adómentes benzin eladásából származó jövedelem után.
Kiemelt kép: Ferenc pápa heti általános audienciáját tartja a vatikáni Szent Péter téren 2017. november 8-án. (MTI/EPA/Angelo Carconi)