Pénteken a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) új árversenyt hirdetett meg egyes innovatív gyógyszerek között. Így egyes betegcsoportokban csak egyfajta gyógyszert lehet minden betegnél választani, kötelező terápiaként.
A tételes finanszírozású gyógyszerek közbeszerzésének módosításáról több hónapon át folyt a szakmai egyeztetés, az egyesület kezdetektől fogva jelezte jogi, orvosszakmai és etikai aggályait. Érveit, javaslatait a költségcsökkentés jegyében bevezetett új eljárásnál nem vették figyelembe.
Visszafordíthatatlan lehet a kár
Az új közbeszerzési eljárásban az úgynevezett tételes elszámolású innovatív gyógyszerek között a olyan árversenyt hirdet meg, amely értelmében november 1-jétől egyes betegcsoportokban
A jövőbe a tendereljárás eredményeként kialakuló ársorrend alapján kell az orvosnak a terápiákat alkalmaznia, és csak a kötelező terápia eredménytelensége után áll vissza a beteg érdekein és az orvos szabad szakmai belátásán alapuló döntési jog.
Hungarikum
Az új eljárással csökkenhet a betegek gyógyulási esélye, hiszen a kötelező terápiás sorrendet sem a nemzetközi, sem a hazai szakmai irányelvek nem támasztják alá. Ez az adott betegeknek – különösen az érintett terápiás területek (daganatos betegségek) halálozási adatait is figyelembe véve – visszafordíthatatlan kárt okozhat – írta az egyesület, amely szerint csak a vonatkozó nyugat-európai és hazai terápiás protokollok előírásainak maradéktalan betartásával érhető el a legjobb gyógyítási eredmény.
Az AIPM az előkészítő egyeztetéseken többször jelezte, az új versenyeztetési eljárást az innovatív terápiáknál Európában sehol nem alkalmazzák, mert előnytelen lehet a betegek, az orvosok és az egész ellátórendszer számára.
Emberkísérlet?
Alapvető ellentmondás, hogy az Európai Gyógyszerhatóság a szóban forgó terápiák mindegyikét egyedi, innovatív terápiaként vizsgálta meg és (szigorú vizsgálatok után) engedélyezte. Ezen elvek mentén kerültek befogadásra a magyar ártámogatási rendszerbe is hosszas hazai értékelés és a költséghatékonyság bizonyítása után.
Az előzetes egyeztetéseken ugyan a NEAK többször hivatkozott arra, hogy az új beszerzési modell bírja a hazai orvosszakma támogatását, de az erre irányuló állásfoglalásokat az AIPM – többszöri kérése ellenére – nem ismerhette meg.
Még nagyobb kockázatok
Most nagyon gyorsan le akarják bonyolítani a tendertárgyalásokat, noha az egyesület szerint egy ennyire kockázatos, sok beteget érintő eljáráshoz a betegek érdekében megfontoltabban kellene hozzáállni. Az AIPM szerint a korábbi finanszírozási technikák is alkalmasak lettek volna a kitűzött célok eléréséhez, a jelenlegi terápiák megőrzése mellett. A magyar gyógyszerfinanszírozás rendszere – európai összehasonlításban – már eddig is rendkívül bonyolult volt, eddig sem támogatta az új terápiák elterjedését. Ennek következtében ma már egyértelmű, hogy e téren a magyar betegek helyzete még a V4 országokhoz képest is aggasztó e téren – tudatta az egyesület.