Hétfőn kiderült, hogy egyes hírek ellenére nem lesz újabb Tesco-sztrájk, hiszen az áruházlánc teljesítette, amit szeptember 25-ére vállalt, elkészítette a jelentést, hogy szerinte hol és hány fővel kell létszámot emelni, illetve belement a további béremelésbe, ráadásul szeptemberre visszamenőleg, hogy meglegyen az idei évre a 25 százalékos többlet a legkisebb béreknél.
Megkérdeztük a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnökét, Sáling Józsefet, aki elmondta, a létszámbővítéssel kapcsolatos információkat megkapták, szerdán pedig már előzetes elemzést végeznek az egyik boltban, hogy lássák, mi a valós létszámszükséglet. És jövő hétfőn ülnek le újra a létszámról egyeztetni, megegyezni a Tescóval.
Az idén ugyanis nem engedték az áruházláncnál a létszámbővítést – innentől erre a szakszervezet reményei szerint lesz lehetőség, 10 és 30 százalék közötti mértékben, de ezt boltokra lebontják. Az viszont nem biztos, hogy a lánc fel is tud venni új dolgozókat, ez a jelenlegi munkaerőhiányos környezetben erősen kérdéses.
Mivel terv szerint mennek a tárgyalások, így most nincs ok sztrájkra, a sztrájkkészültség azonban megmaradt.
+20 ezer
Sáling azonban azt is hozzátette: az igazi bértárgyalás még csak ezután jön, a jövő évi bérekről. Erre október végén, november elején kerülhet sor. Január elsejétől ugyanis bruttó 181 ezer forint lesz a bérminimum – a Tescónál pedig a kiharcolt újabb emeléssel már most bruttó 179 ezer forint a legkisebb bér. A szakszervezet azt viszont elfogadhatatlannak tartaná, ha jövőre csak 2 ezer forintot emelne a lánc.
Azért pont 20 ezer forintos béremelést várnak el a szakszervezetek, mert a kötelező bérminimum ennyivel nő (az idei 161 ezer forintról 181 ezerre). Szerintük a többi bérkategóriában is hasonló mértékű emelés szükséges, különben bértorlódás lesz. És mivel a Tesco is azt ígérte, hogy a top három üzletlánc közé akar kerülni a fizetések terén, a szakszervezet szerint jogos a kérésük. Sikerre számítanak azért is, mert a brit lánc most már látja, hogy ha sztrájkolnak a dolgozók, az milliárdos kiesést jelenthet neki.
De azért kérdés, hogy az áruházlánc ebbe belemegy-e, vagy megint spórolni akar. Mert annyi bűne volt a Tescónak, hogy túl sokat spórolt a létszámmal
– jegyezte meg Sáling.
Ezzel arra utalt, hogy bár a Tesco két év alatt 8,3 milliárd forintot költött a legkisebb bér emelésére (ez 12500-13000 embert érint), a bértömeg a létszámcsökkenés miatt nem változott, ugyanúgy 40 milliárd forint körüli összeget tett ki. Ezért is volt nagy a dolgozók leterheltsége, és ezért is döntöttek a sztrájk mellett.
Leépítésben is partner a szakszervezet?
A Magyar Nemzet időközben arról írt, hogy a Tesco 250 embert elbocsátana. Ez a szám azonban még csökkenhet, mert a cég mindenkit beleszámolt, az olyan munkavállalókat is, akiknek változik a munkakörük, ezért szűnik meg a korábbi szerződésük. A leépítés nem az üzleteket, hanem a központi irodák dolgozóit érinti, amit az üzletlánc struktúraváltozásnak nevez. A Tesco sajtóosztálya szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legtöbbjüknek fel tudjanak ajánlani alternatív munkakört. De hogy végül is hány embert küldenek el, az csak az átszervezési folyamat végén derül ki.
Az is benne volt a hírben, hogy a szakszervezetekkel egyeztetnek a leépítésről. Amin azért lehet csodálkozni, mert az érdekképviseletek épp létszámnövelést szeretnének elérni. Sáling József a 24.hu-nak megerősítette: valóban bejelentette a cég, hogy csoportos létszámleépítés várható. Ám azt még ő sem tudja pontosan, hogy mit jelentenek az átszervezések, és hány dolgozó elbocsátásával járhatnak. De hangsúlyozta, ez a lépés az adminisztratív dolgozókat sújtaná, a szakszervezet pedig a fizikai dolgozók leterheltsége miatt kért bővítést.
Adódik a kérdés:
Az elnök szerint nem erről van szó. A központban nagyjából ezren dolgoznak, az átszervezés/leépítés tehát minden negyedik munkatársat érintheti. Arra számít, hogy egyes munkákat összevonnak regionális szinten, és lesz, amit Prágában vagy Pozsonyban végeznek a jövőben, nem Budapesten. Sáling azt is mondta, nehéz megítélni, hogy a 20 ezerről 16,5 ezer főre olvasztott fizikai állomány mellé kell-e ezer fős központi adminisztráció. Különösen, hogy számos munka van kiszervezés alatt (a húspultok egy része, a tescós kenyérkészítés is megszűnik), így csökkenhet a központi létszámigény is. Szerinte egyébként azért van átszervezés épp most, mert végre van magyar vezérigazgató, aki le tudja vezényelni a központi létszám optimalizálását.
Sáling mindenesetre úgy véli, hogy
Valószínűleg ebbe nem nagyon lehet majd belekötni, de meg kell nézni alaposan az indoklásokat – tette hozzá. Ez a téma a hétfői tárgyaláson szintén terítéken lesz.
Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán